Manchester saldırısı: 'Zanlı Salman Abedi İngiltere'ye Türkiye ve Almanya üzerinden uçtu'

ABEDI

Financial Times (FT) gazetesi, Manchester'da bir konser salonuna düzenlenen intihar saldırısının 22 yaşındaki zanlısı Salman Abedi'nin saldırıdan dört gün önce Türkiye ve Almanya üzerinden İngiltere'ye uçtuğunu bildirdi.

FT'nin internet sitesinde yer alan ve Alman istihbaratına dayandırılan haberde, Abedi'nin İstanbul'dan Düsseldorf'a ve buradan da Manchester'a uçtuğu belirtildi.

Ajanslara konuşan Türk yetkililerse, Abedi'nin üçüncü bir ülkeden gelerek Türkiye üzerinden transit uçarak Avrupa'ya gittiğini belirtti.

AFP'ye konuşan bir Türk yetkili Manchester saldırısı zanlısının İstanbul'dan uçuş yaptığını teyit etti.

Yetkili, "İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan transit geçiş yaptığını teyit edebilirim" dedi.

Reuters haber ajansına konuşan Türk yetkililer, "Avrupa'ya gitmesinden önce bir uçuş trafiği olmuş. Önce Avrupa'ya sonra bir üçüncü ülkeye gidiyor. Daha sonra İstanbul'a gidip Avrupa'ya dönüyor".

Yetkililer üçüncü ülkenin Suriye olmadığını söyledi.

Yetkili, "Türkiye'de hiç vakit geçirmedi ve seyahatinde Türkiye'ye giriş ve çıkışı yok" dedi.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, zanlının kısa bir süre önce ailesinin yaşadığı Libya'dan Manchester'a döndüğünü söylemişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Manchester'da hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Fransa Suriye'ye gittiğini öne sürmüştü

Fransa ise İngiliz makamlar tarafından kendilerine patlamadan önce Abedi'nin önce Libya'ya, "sonra da muhtemelen Suriye'ye" seyahat ettiği bilgisinin verildiğini söylemişti.

İngiltere'de yürütülen soruşturmada Abedi'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da El Kaide gibi diğer başka radikal örgütlerle bağlantısı olup olmadığı ve varsa bunun detayları ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

Manchester'da bulunan Arena konser salonunda Pazartesi gece yarısı düzenlenen intihar saldırısında, aralarında çocukların da olduğu 22 kişi yaşamını yitirmiş ve 64 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı IŞİD üstlenirken, polis de zanlının Libya asıllı İngiltere vatandaşı 22 yaşındaki Abedi olduğunu açıklamıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler