Mısır'da Kıpti Hristiyanların otobüsüne saldırı: Ölü sayısı 28'e çıktı

Saldırı sonrası otobüs Telif hakkı NILE NEWS
Image caption Mısır devlet televizyonunun paylaştığı saldırı sonrası görüntüler.

Mısır Sağlık Bakanlığı, Kıpti Hristiyanların bulunduğu bir otobüse düzenlenen silahlı saldırıda aralarında çocukların da olduğu 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 25 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, Minya eyaletindeki Saint Samuel manastırına gelen ziyaretçileri taşıyan otobüse üç kamyonetle saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Saldırıda öldürülenlerin büyük bir bölümünün çocuk olduğu belirtildi.

Mısır Devlet başkanı Abdülfettah El Sisi, kabineyi acil güvenlik toplantısına çağırdı.

Telif hakkı AFP
Image caption Nisan ayında Mısır'da Kıpti Hristiyanlara ait iki kilisenin bombalanması sonucu 40'dan fazla kişi hayatını yitirmişti.

Grubun iki otobüs ve bir kamyon halinde seyahat ettiği aktarıldı. Turistleri taşıyan araçlar Kahire'ye en az 200 kilometre uzaklıktaydı. Minya Valisi Essam El Bedavi, saldırganların otomatik silahlarla ateş açtığını belirtti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Görgü tanıkları, ateş açılan otobüsün de aralarında bulunduğu konvoyun askeri üniforma giymiş 8-10 kişi tarafından durdurulduğunu söyledi.

92 milyonluk Mısır nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Kıpti Hristiyanlar son zamanlarda çok sayıda saldırının hedefi haline geldi.

9 Nisan'da iki kilisenin bombalanması sonucu 40'dan fazla kişi yaşamını yitirmişti. Mısır Devlet başkanı El Sisi saldırıların ardından üç ay olağanüstü hâl ilan etmişti.

Aralık ayından beri ise farklı şehirlerdeki saldırılarda yaklaşık 70 kişi öldü.

Çoğu saldırıyı Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Mısır kolu üstlendi.

İlgili Konular