Afganistan'ın diplomatik merkezine saldırı: En az 80 ölü

Afganistan saldırı Telif hakkı Reuters

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırıda en az 80 kişi hayatını kaybetti, 350 kişi yaralandı.

Almanya Büyükelçiliği ile diğer diplomatik misyonlara yakın bulunan Zanbak Meydanı etrafında meydana gelen saldırı yüzünden ölenlerin çoğunun sivil olduğu tahmin ediliyor.

BBC ise dört yıldır kurum için çalışan şoförleri Mohammed Nazir'ın patlamada hayatını kaybettiğini aktardı. Araçta yer alan dört gazetecinin ise yaralandığı açıklandı.

Saldırının gerçekleştirildiği yerin yakınında aynı zamanda başkanlık sarayı ile Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Japonya ve Çin büyükelçilikleri bulunuyor.

ABD'li kadın fotoğrafçı Afganistan'da kendi ölüm anını fotoğrafladı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil'de yer alan Türk Büyükelçiliği'nin boşaltılacağını söyledi.

Aynı zamanda bakanlık tarafından büyükelçilik binasının zarar gördüğü ancak çalışanların iyi durumda olduğu açıklandı.

Fransa'nın Avrupa İlişkileri Bakanı Marielle de Sarnez yaptığı açıklamada Fransız ve Alman büyükelçiliklerinin saldırıda zarar gördüğünü ancak elçiliklerden hayatını kaybedenlerin olup olmadığının henüz netleşmediğini aktardı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, elçiliktekilerin güvende olduğunu belirtirken Japonya Büyükelçiliği'nden iki görevlinin küçük yaralar aldığı kaydedildi.

Çin Büyükelçiliği de binalarının zarar gördüğünü belirtti.

Telif hakkı Reuters

Patlama, yerel saat ile 08:25'de Kabil'in en yoğun olduğu zamanlardan birinde gerçekleşti.

Çok güçlü bir şekilde gerçekleştiği belirtilen saldırıda metrelerce bile ötede bulunan binaların penceleri ve kapılarının havaya uçtuğu görüldü.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken genelde Afganistan'da düzenlenen saldırıların ardında Taliban ve IŞİD bulunuyor.

Kordonla çevrilen patlama alanına yaralıların aileleri ve yakınları akın ederken ambulanslar yaralıları hızlıca hastanelere taşıdı.

Şehrin en güvenli bölgesi

Fotoğraflarda çok sayıda ateş çıkan ve yanan araç olduğu görülüyor.

Patlamanın gerçekleştiği alan güvenlik güçleri tarafından sarıldığı için tam olarak saldırının verdiği zarar ile ilgili bilgi alınamıyor.

3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrili bölgenin başkentin en güvenli alanı olduğu biliniyor.

Telif hakkı Reuters

Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı ise kan bağışında bulunulması çağrısı yaptı.

Telif hakkı EPA

Saldırıyı henüz kimin gerçekleştirdiği bilinmezken Taliban geçen ay yaptığı açıklamada genelde yabancı misyonların hedef alınacağı büyük bir saldırıya geçtiklerini duyurmuştu.

Amerikan ordusu ve Dışişleri Bakanlığı ise en son Taliban ile mücadelede Afganistan'a yardım etmek için üç bin takviye asker gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.

Afganistan'da halihazırda 8 bin 400 Amerikan askeri var. Nato'nun ise 5 bin askeri bulunuyor.

Bu ayın başında ise Kabil'de NATO konvoyuna ABD Büyükelçiliği yakınında düzenlenen intihar saldırısında sekiz kişi ölmüş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

İlgili Konular