Putin: Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemi satmaya hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Telif hakkı AFP
Image caption Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmelerinde S-400'lerin satışının da gündeme geldiğini kaydetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemi satmaya hazır olduklarını söyledi.

Rus TASS ajansının haberine göre St Petersburg'da Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmesi sonrası Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmelerinde bu konunun da gündeme geldiğini belirtti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AKP milletvekili Yusuf Beyazıt da Rus haber ajansı Sputnik'e yaptığı açıklamada, S-400 füze sisteminin Türkiye'nin lehine olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Putin ile görüşmesinden sonra S-400 füzeleriyle ilgili görüş birliğine vardığını belirten Beyazıt bununla birlikte, "Henüz imza aşamasında değil" dedi.

Telif hakkı Getty

Bakan Işık, 'Nihai aşamaya geldik' demişti

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Nisan ayında Rusya ile S-400 görüşmelerinin nihai aşamaya geldiğini dile getirmişti.

Türkiye 2015'te Çin'in kazandığı bir uzun menzilli füze ihalesini iptal etmişti.

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon dolar tutarındaki anlaşma, Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesiydi ve ABD ile diğer NATO üyesi ülkeleri endişelendirdi.

Türkiye daha sonra kendi füze sistemini geliştirmeyi düşündüğünü açıkladı ancak Rusya'dan S-400 füzeleri alımı gündeme geldi.

NATO, Rusya'nın S-400 füze savunma sisteminin, Nato sistemleriyle uyumlu olmaması nedeniyle Türkiye'nin bu yönde adım atmasının ittifak için olumsuz olacağını dile getiriyordu.

İlgili Konular

İlgili haberler