Londra saldırıları: May'den 'Radikal İslam'a aşırı hoşgörü gösterildi' eleştirisi

Theresa May Telif hakkı Getty Images

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'nın merkezinde yedi kişinin hayatını kaybettiği, 48 kişinin de yaralandığı saldırılar sonrası "Artık yeter demenin zamanı geldi" dedi.

Theresa May, terörle mücadele kapsamında gözaltı süresinin uzatılması ve internette radikal ideolojilerin varlığının sınırlandırılması da dahil olmak üzere, ülkesindeki güvenlik politikalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Sosyal medya devleri Facebook ve Twitter'dan May'in sözleri sonrası "terörist içerikler" konusunda peşpeşe açıklamalar yapıldı.

Başbakan May, İngiltere'de radikal ideolojilere "çok fazla müsamaha gösterildiğini" ve terörle mücadele kapsamında ülkesinde "zor ve belki de mahçup edici" tartışmalar yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP

May, İngiltere'de terörle mücadele konusunda gündeme getirilmesi gereken dört başlığı şöyle açıkladı:

  • Gerçeğin ve İslam'ın "saptırılması" olarak tanımladığı "Şer ideoloji" ile mücadele
  • Radikal grupların internetteki varlığını sınırlayacak düzenlemeler getirmek
  • İngiltere toplumu içindeki radikalizmi tanımlamak ve bunun kökünü kazımak
  • Terörle mücadele stratejisini, değişen tehdit karşısında yeniden düşünmek

Askeri müdahalelerle bu mücadelenin kazanılmasının mümkün olmadığını ifade eden May, çoğulcu İngiltere değerlerinin, "nefretin hatiplerinin" sunduğu her şey karşısında savunulması gerektiğine dikkat çekti.

Facebook: 'Teröristlere düşman bir platform olma amacındayız'

Sosyal medya devi Facebook'tan, İngiltere Başbakanı Theresa May'in yaptığı çağrı sonrası yayımlanan açıklamada, "teröristlere düşman bir platform" olma amacında olunduğu vurgusu yapıldı.

Theresa May, Londra'da gerçekleştirilen saldırılar sonrası yaptığı değerlendirmede, büyük internet şirketlerinin, "radikal akımlara üreme ortamı" oluşturduğunu söylemişti.

Bu açıklamaya cevaben Facebook Şirket Politikası Direktörü Simon Milner, şunları söyledi:

"Teknoloji ve insan değerlendirmesi yoluyla, haberdar olduğumuz terörist içerikleri kaldırma konusunda olabildiğince hızlı davranmaya çalılşıyoruz. Ve eğer bir kişiye zarar gelmesi gibi aciliyet gerektiren bir durum olduğunda da emniyet güçlerine haber veriyoruz"

Twitter'dan da şirketin İngiltere ofisinden bir açıklama yapılarak, "Terörist içeriklerin Twitter'da yeri yoktur" denildi.

Telif hakkı Getty Images

'İslam'ın saptırılması'

Theresa May, Perşembe günü yapılacak erken genel seçim öncesi kampanyasını yarıda keserek Londra'ya dönmüş ve bugün güvenlik komitesi Cobra'yı toplamıştı.

Toplantının ardından bir basın açıklaması yapan May, "Dün akşam ülkemiz vahşi bir terör saldırısının kurbanı oldu" dedi.

Londra'daki Westminister ve London Bridge saldırıları ile Manchester saldırılarının birbiriyle bağlantılı olduğuna ilişkin bir bilgi olmadığını ancak üçünün ortak noktasının "Radikal İslam'ın Şer ideolojisinden beslenmek" olduğunu vurguladı.

İngiltere Başbakanı, bunu "İslam'ın saptırılması" olarak açıkladı.

"Terörün terörü doğurduğu" yeni bir eğilimle karşı karşıya olduklarını kaydeden May, saldırganların birbirlerini taklit ediyor olabileceğini belirtti.

May ayrıca, genel seçimlerin ertelenmesi yönündeki bazı çağrılara rağmen seçimlerin planlandığı şekilde bu Perşembe günü yapılacağını kaydetti.

İlgili Konular

İlgili haberler