Trump: Terörizmin finansmanında tüm oklar Katar'ı işaret ediyordu

Katar

Kaynak, AFP

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin ilişkilerini kestiği Katar'la ilgili ABD Başkanı Donald Trump'tan da açıklama geldi.

Twitter hesabından paylaştığı mesajda Trump, "Orta Doğu'ya yaptığım ziyarette, Radikal İdeoloji'ye artık finansman sağlanmamalı dedim. Liderler Katar'ı işaret etti - bakın!" dedi.

Trump daha sonraki Twitter mesajlarındaysa "Suudi Arabistan Kralı ve 50 ülkeyle yapılan görüşmelerin işe yaradığını görmek çok güzel. Radikal örgütlerin finansmanına karşı katı bir tutum takınacaklarını söylediler ve tüm oklar Katar'ı işaret ediyordu. Belki de bu, terörizm felaketi için sonun başlangıcı olur" dedi.

Trump, ABD Başkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Mayıs ayında Suudi Arabistan'a yapmış, ziyaretinde Müslüman ülkelerin liderlerlerine radikalleşmeyle mücadelede başı çekmeleri çağrısında bulumuştu. Trump, "Onları (radikalleri) bu dünyanın dışına sürün" diye seslenmişti.

Kaynak, Twitter

Fotoğraf altı yazısı,

Donald Trump, Twitter hesabından Katar mesajı paylaştı.

Diğer yandan Katar, diplomatik ilişkilerin kesilmesi üzerine Körfez ülkelerine uzlaşma mesajı gönderdi.

Reuters ajansının haberine göre Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Körfez'deki komşularına misillemede bulunmayacağını açıkladı.

Es-Sani, 'farklılıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği' söyledi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi Kuveyt de itidal mesajı gönderdi.

Öte yandan Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen ülkelerden Mısır, bugün TSİ 07:00'de Katar uçaklarına hava sahasını "ikinci bir emre kadar" kapattı.

Suudi Arabistan ve Bahreyn'in de gün içinde hava sahalarını kapatmaları bekleniyor.

Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, Yemen ve Maldivler ile Libya'nın doğu bölgesindeki hükümet Pazartesi günü Katar ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklamış, karara gerekçe olarak da "Katar'ın terör örgütlerini desteklemesini" göstermişlerdi.

Bu ülkelerinin Katar uçaklarına hava sahalarını kapatmalarının ardından Katar'dan kalkıp batı yönüne gidecek uçakların, komşu ülkelerin etrafından dolaşması gerekecek.

Katar suçlamaları reddederken ülkenin borsası Pazartesi günü yüzde 7.2 düşüşle kapatmıştı.

Somali hava sahasını kullanan Katar uçaklarının sayısında büyük bir artış yaşandığı belirtiliyor.

Katar'ın başkenti Doha'da bulunan ve bölgenin en büyük hava limanlarından biri olan Hamad Uluslararası Havalimanı ve Qatar Havayolları'nın bu yasaktan etkilenmesi bekleniyor.

Kaynak, FlightRadar24.com

Fotoğraf altı yazısı,

Uçakların anlık olarak takip edilebildiği FlightRadar24 sitesi, Qatar Havayolları uçaklarını Salı sabahı izleyebildiği kısıtlı rotayı gösteriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar diplomasisi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan son gelişmeler sonrası çeşitli liderlerle bir dizi telefon görüşmesi yaptı.

Erdoğan; Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani'nin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah ile görüşerek bölgedeki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın görüşmelerini sürdüreceğini açıkladı.