Senato onayladı: FBI'ın yeni Başkanı Christopher Wray kimdir?

CHRISTOPHER WRAY

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Christopher Wray, 50 yaşında ve Yale Hukuk mezunu

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yeni başkanı Christopher Wray oldu. Başkan Donald Trump'ın Mayıs ayında görevden aldığı Comey'nin yerine önerdiği Wray'in adaylığı Senato'da 5'e karşı 92 oyla kabul edildi.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Christopher Wray, George W. Bush'un başkanlığı döneminde Adalet Bakan yardımcılığı yapmış, daha sonra ise özel sektörde çalışmış bir isim.

Wray, Kongre'de adaylığının onayı için katıldığı oturumlarda Beyaz Saray'la arasına mesafe koyma sözü verdi.

Sadece Anayasa'ya bağlı olacağını vurgulayan Wray ayrıca, yasa dışı ya da etik dışı bir şey yapması istendiğinden istifa edeceğini de belirtti.

1997-2001 yılları arasında Georgia Eyaleti'nde başsavcı yardımcısı olan Wray, 2003-2005 yılları arasında Adalet Bakanlığı Yardımcılığı görevini yürüttü.

Wray 2005'ten sonra ise beyaz yaka suçlarına odaklanan bir özel avukat olarak Wray King & Spalding hukuk firmasında çalıştı.

Kongre'de Demokrat üyelerin de desteğini alan Wray ile ilgili kaygıların en başında "terörle mücadele konusunda" deneyimsiz olması geliyor.

Başkan tarafından görevden alınmamaları ya da hayatlarını kaybetmemeleri halinde, FBI Başkanları bu göreve 10 yıllığına atanıyor.

New Jersey Valisi'ni temsil etti

Christopher Wray, 2014 yılında George Washington Köprüsü skandalı sırasında New Jersey Valisi ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Chris Christie'yi temsil etti.

New York ile New Jersey'yi birbirine bağlayan George Washington Köprüsü'nün iki şeridi birkaç günlüğüne trafiğe kapatılmış ve yakınlardaki bir kasabanın trafiği felç olmuştu.

Şerit kapama kararının arkasında Christie'nin bir danışmanının, kasabanın Demokrat Partili belediye başkanını cezalandırma isteği olduğu iddia edilmişti.

Kaynak, EPA

Başkan Trump, yönetiminde yer almış bazı isimlerin Rusya bağlantıları ile ilgili iddiaları soruşturan James Comey'yi Mayıs ayında görevden almıştı.

Comey, Trump'ın kendisinden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in Rusya'yla bağlantılarıyla ilgili soruşturmayı kapatmasını istediğini iddia etmişti.

FBI Başkanlığı, Comey'nin görevden alındığı Mayıs ayından bu yana boştu.