Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera: Siber saldırı altındayız

Al Jazeera Telif hakkı Reuters

Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera, resmi Twitter hesabından, internet ve sosyal medya dahil tüm sistemlerine "aralıksız" siber saldırı düzenlendiğini ve saldırı karşısında mücadeleyi sürdürdüğünü açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Al Jazeera medya ağı tüm sistemleri, internet siteleri ve sosyal medya platformlarında siber saldırıya uğramıştır" denildi.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yemen'in de aralarında olduğu bazı ülkeler haftabaşı Katar ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı.

Karara gerekçe olarak "Katar'ın terörizme destek vermesi" gösterimiş, Doha yönetimi suçlamaları reddetmişti.

Katar daha önce de kendisine siber saldırı düzenlendiğini iddia etmişti.

Mayıs ayı sonunda Katar'ın resmi haber ajansı QNA, Emir Şeyh Tamim Bin Hamid es-Sani'nin askeri okul mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşma yayımlamıştı.

Haberde es-Sani, İran ve Körfez ülkeleri arasında artan gerilimi eleştiriyor, Hizbullah ve Hamas'a karşı anlayış gösterilmesi gerektiğini söylüyor ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da uzun süre kalamayacağını belirtiyordu.

Katar haberin QNA sunucularına sızan bilgisayar korsanları tarafından yerleştirilmiş olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söylese de, Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri, El Cezire dahil Katar yayın organlarını ülkelerinde yasaklama kararı almıştı.

Riyad'da bulunan Katar merkezli Al Jazeera kanalının da ofisi kapatılmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler