CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı

Enis Berberoğlu Telif hakkı DHA

MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

Berberoğlu Maltepe Cezaevi'ne gönderildi.

İstanbul'da görülen davaya sanıklar CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Ülke dışında bulunan Can Dündar ise duruşmada yer almadı.

Tutuklama kararı sonrası adliye koridorunda konuşan Berberoğlu, "Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım" dedi.

Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Berberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme 25 yıl hapis cezası verdiği Berberoğlu'nun kararla birlikte tutuklanmasına karar verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu İstanbul'dan Ankara'ya yürüyecek

CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Perşembe günü Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlatağını belirtti.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde tek bir afiş olacak. Adalet üzerinde. Dünyanın en soylu kavramıdır. Adaletin olmadığı bir devlet olur mu? Adaletin olmadığı bir halk olur mu?

"Devletin temeline dinamit koyuyorlar. Sayın Enis Berberoğlu hepimizin bildiği yıllarını medya ve özgürlüğü için harcayan birisi şimdi hiçbir delil olmaksızın 25 yıla mahkûm ediliyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaktır".

Telif hakkı DHA

Özgür Özel: Biz güçlüyüz, biz kazanacağız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP'nin olağanüstü grup toplantısı sonrası açıklamasında "Bu karar etkin olan faşizmin tescilidir" dedi.

Özel, "Bu davanın savcısı da, müdahili de, şikayetçisi de aynı kişidir. Bu karar etkin olan faşizmin tescilidir. CHP tarihi boyunca olduğu gibi faşizmle mücadele edecektir. Biz güçlüyüz biz kazanacağız" diye konuştu.

Özel'in konuşmasının ardından CHP milletvekilleri Meclis'i terk etti.

Telif hakkı Twitter
Image caption Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün Twitter hesabından bu mesajı paylaştı.

Berberoğlu'nun avukatı: FETÖ'den mahkûm olmaktan utanç duyuyoruz

Tutuklama kararı sonrası Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, müvekkilinin haksızlığa uğradığını söyledi.

Ergün şu açıklamayı yaptı:

"Bugün burada FETÖ'cülükten mahkûm olmaktan utanç duyuyoruz. Utancımızın kaynağı bizim yaptığımız eylemler değil, bize yapılanlardır. Hukuk adına unutuyoruz. Enis Berberoğlu'nun avukatı olmaktan gurur duyuyorum. Ayrılmadan önce söylediği son söz, 'Eğer memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil, on kere müebbet yemeye hazırım'. Bu hukuka gidişe bir yol olsun."

"Orada bir karar yok, tespit yok. Orada belirli bir ceza yok. Ona rağmen alelacele casusluktan mahkumiyet kararı verildi."

Erdem Gül: İki haber dışında hiçbir delil yok

Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül de, "Uzun söze gerek yok arkadaşlar. Ortada bütün bu tanık olduğumuz yargılama ve iki tane haber. Ve onun sonucunda bir müebbet çıkardı bu mesele. Doğrudan doğruya gazetecilik davasıdır bu. Ülkede gazeteciliği engelleme davasıdır bu. Gazetecilik açısından hakkaten vahim durumdayız. İki haber dışında hiçbir delil bulunmamaktadır" dedi.

Erdem Gül, Enis Berberoğlu'nun kendisine şunları söylediğini aktardı:

"Ben bu işten alacaklı çıkacağım ve üstesinden gelirim. Kimsenin üzülmesini istemiyorum. Yapılacak tek şey özgürlüklerin sağlanması için mücadele etmeyi sürdürmek. Ben bu mücadeleyi bugüne kadar sürdürdüm. Dolayısıyla kalanlar ellerini başlarına koysunlar ve düşünsünler. Mücadeleyi sürdürsünler."

Aynı dava kapsamında yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ise karar vermeyen mahkeme iki sanık hakkındaki dosyayı ayırdı.

Gül ve Dündar hakkıdaki yargılama devam edecek.

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasıyla tutuklu milletvekillerinin sayısı 12'ye yükseldi.

Berberoğlu, CHP'den tutuklanan ilk milletvekili oldu, HDP'nin ise 11 milletvekili cezaevinde.