İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth: Ülkedeki kasvetli havayı hissetmemek güç

KRALICE IKINCI ELIZABETH Telif hakkı Getty Images
Image caption Kraliçe İkinci Elizabeth, Londra yangınından kurtulanları ziyaret etmişti

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth, resmi doğumgünü nedeniyle yayınladığı mesajda, son dönemde ülkede "üst üste korkunç trajedilerin yaşandığını" belirterek, geleneksel olarak kutlamalara ayrılan bugünün bu yıl "çok kasvetli bir havada" geçtiğini söyledi.

Kraliçe İkinci Elizabeth, "Bugün geleneksel olarak kutlama günüdür. Ancak bu yıl, ülkenin çok kasvetli havasını hissetmemek oldukça güç. Son aylarda bu ülkede bir dizi korkunç trajedinin yaşandığına tanık olduk" dedi.

Kraliçe'nin doğumgünü yılda iki kez, önce asıl doğumgünü olan 21 Nisan'da, daha sonra da resmi olarak Haziran ayının bir haftasonunda kutlanıyor.

Manchester ve Londra'ya yaptığı ziyaretlerde yardıma muhtaç durumdakilere destek vermek için insanların hızla harekete geçmesinin kendisini derinden etkilediğini belirten Kraliçe İkinci Elizabeth, bu olaylardan etkilenenler için dua etmeyi sürdürdüğünü vurguladı.

Kraliçe İkinci Elizabeth açıklamasında, "Sınandığı bir dönemden geçen Birleşik Krallık, bu zor günlerde güçlü durmaktadır. Üzüntümüzde birleşerek, yaşadığı yaralanma ve kayıplar nedeniyle bu olaylardan korkunç bir şekilde etkilenenlerin hayatlarını yeniden kurma çabalarına destek olma konusunda da aynı şekilde kararlıyız" dedi.

İngiltere'de son aylarda meydana gelen bir dizi olayda onlarca kişi yaşamını yitirdi. Mart ayında başkent Londra'da parlamentonun olduğu Westminster bölgede bir kişinin aracını yayaların üzerine sürmesi ve sonrasında da bıçakla saldırması sonucunda biri polis memuru beş kişi yaşamını yitirdi.

Mayıs ayı sonunda bu kez Manchester'da düzenlenen intihar saldırısında aralarında çocukların da olduğu 22 kişi yaşamını yitirirken, 100'den fazla kişi de yaralandı. Haziran başında da Londra'da üç kişi tarafından düzenlenen bıçaklı saldırılarda sekiz kişini hayatını kaybetti.

Son olarak, bu hafta içerisinde Londra'nın batısındaki Kuzey Kensington bölgesinde bulunan 24 katlı Grenfell Tower'da büyük bir yangın çıktı. Olayda can kaybı en az 30 olurken, onlarca kişi ise halen kayıp. Yangında yaşamını yitirenlerin sayısının artması bekleniyor.

Kraliçe İkinci Elizabeth, Manchester saldırısının ardından yaralıları, Londra yangınının ardından da binadan sağ kurtulanları ziyaret etmişti. Ayrıca Kraliçe İkinci Elizabeth, Mart ayında Londra'daki saldırıda saldırganın Parlamento binasına girmesini engellemeye çalışırken öldürülen Polis Memuru Keith Palmer'a da gösterdiği cesaretten dolayı "George Madalyası" verdi.

İlgili Konular

İlgili haberler