Finsbury Park saldırısı zanlısının kimliği açıklandı

Londra'da bir polis Finsbury Park'ta hayatını kaybeden kişi anısına duvara çiçekler bırakıyor Telif hakkı PA
Image caption Londra'da bir polis Finsbury Park'ta hayatını kaybeden kişi anısına duvara çiçekler bırakıyor

Londra'daki Finsbury Park Camii yakınında düzenlenen saldırı sonrası gözaltına alınan zanlının kimliği belli oldu

BBC'nin edindiği bilgiye göre zanlının adı Darren Osborne. 47 yaşındaki Osborne, Galler'in en büyük kenti Cardiff'te yaşıyor ve 4 çocuk babası.

Osborne'un, Galler'in batısındaki Somerset bölgesinde büyüdüğü ve daha sonra Cardiff'e taşındığı, "cinayete teşebbüs" ve "terör suçlarından" gözaltına alındığı ve polisin Cardiff'te bir adreste arama yaptığı bildiriliyor.

Osborne'un ailesi yayımladığı açıklamada "Tamamen şoktayız. İnanılmaz. Hala kafamız almıyor" denildi ve "Kalbimiz yaralananlarla" ifadeleri kullanıldı.

Bu arada, İngiltere Başbakanı Theresa May, günün ilk saatlerinde Londra'daki Finsbury Park Camii yakınında düzenlenen saldırının, son dönemde İngiltere'de düzenlenen tüm diğer saldırılar kadar "mide bulandırıcı" olduğunu söyledi.

Olayın bir "terör saldırısı" olduğunu belirten May, Müslümanların hedef alındığını, amaçlananın halkı birbirinden uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

May, "Son yıllarda İslamofobi de dahil olmak üzere aşırılığa çok fazla tolerans gösterildi. Bu saldırı; terörün, aşırıcılığın ve nefretin çok farklı şekiller alabileceğini bize gösterdi. Her kim sorumlu olursa olsun, bu sorunla başa çıkma kararlığımız aynı olmalı" dedi.

Bir kamyonetin teravih namazı sonrası kaldırımdaki kalabalığın üzerine sürüldüğü saldırıda bir kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumları ağır.

Finsbury Park: Londra'da göçmenlerin ve işçi sınıfının semti

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Finsbury Park saldırısının şüphelisi etraftakiler tarafından yakalandı.

Saldırı sonrası, zanlı Osborne etraftaki kalabalık tarafından alıkonuldu.

Osborne sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Görgü tanığı Abdül Rahman BBC'ye yaptığı açıklamada, "Zanlı kamyonetten dışarı çıktığında, koşup, kaçmak istedi ve 'Müslümanları öldürmek istiyorum. Müslümanları öldürmek istiyorum' diye bağırdı. Midesine vurdum, sonra ben ve diğerleri yere yatırıp hareket etmemesini sağladık. Polis gelene kadar bekledik" dedi.

Londra saldırısının görgü tanığı: 'Tüm Müslümanları öldürmek istiyorum' diye bağırdı

Adını Abdul diye veren bir başka görgü tanığı da şüphelinin "Öldürün beni. Ben görevimi yaptım" diye bağırdığını aktardı.

Daha önce polis de, zanlının akıl sağlığı açısından değerlendirileceğini söylemişti.

Telif hakkı EPA

Başbakan May ve ana muhalefet lideri Corbyn camiyi ziyaret etti

İngiltere Başbakanı Theresa May ve ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn daha sonra Finsbury Park Camii'ni ziyaret etti ve toplum liderleriyle görüştü.

Aynı zamanda Finsbury Park'ta oturan ve 1983'ten beri bu semti de içeren Islington North bölgesinden milletvekili seçilen Corbyn, "Bir camiye, bir sinagoga, bir kiliseye yapılan saldırı aslında hepimize yapılmış bir saldırıdır. Birbirimizin inançlarını, yaşam biçimini korumalıyız. Bizi güçlü bir toplum ve topluluk yapan bu" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, olay yerinde inanç temsilcileriyle birlikte açıklama yaptı

İngiltere Müslüman Konseyi'nden yapılan açıklamada yaşananların, "son dönemde görülen İslamofobik olayların en şiddetli hali" olduğu belirtildi. Konsey, İngiltere'de camilerdeki güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan'ın da bu yönde taahütte bulunmasının ardından, Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick Müslümanların "özellikle ibadet yerleri çevresinde silahlı polisler de dahil olmak üzere daha çok polis göreceklerini" söyledi.

Cressida Dick, son olayın "çok açıkça Müslümanları hedef alan bir saldırı olduğunu" belirtti.

Telif hakkı PA

İngiltere son 3 ayda 4 ayrı saldırıya sahne oldu.

Daha önce 22 Mart'ta Londra'nın Westminster bölgesinde, 22 Mayıs'ta Manchester'da, 3 Haziran'da da yine Londra'da London Bridge'de saldırılar düzenlenmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler