Suudi Arabistan'da yeni veliaht prensi, Kral Salman'ın oğlu

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Eski veliaht Muhammed bin Nayif ile Muhammed bin Salman'ın buluşması yayımlandı

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud, veliaht prensi olarak ileride tahta geçmesi beklenen yeğeni Muhammed bin Nayif'in yerine oğlu Muhammed bin Salman'ı getirdi.

Kral Salman'ın veliaht prensi seçilen 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Salman, aynı zamanda Başbakan Yardımcısı oldu. Salman ülkenin Savunma Bakanı olarak görevini sürdürecek.

İçişleri Bakanı olan 57 yaşındaki Muhammed bin Nayif ise bu görevinden alındı. SPA haber ajansı, Nayif'in Salman'a bağlılık sözü verdiğini aktardı.

81 yaşındaki Kral Salman, üvey kardeşi Kral Abdullah bin Abdülaziz el Suud'un hayatını kaybetmesi üzerine 2015'te tahta geçmişti.

Batılı mütteffiklerle iyi ilişkiler

Yorumcular, bu gelişmeyi yaklaşık olarak 70 ve 80 yaşındaki krallar tarafından yönetilen ülkedeki siyasi gelenekten bir kopuş olarak tanımladı.

Bu, daha genç kuşaklar tarafından ülkede bir şeylerin değiştiği düşüncesini yarattı.

Bu büyük değişiklik, bir dizi kraliyet kararnamesiyle de duyuruldu.

Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Yardımcısı olarak görevi boyunca Muhammed bin Salman, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki savaşına liderlik etti ve enerji politikalarını yönetti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Prens Salman

Muhammed bin Nayif, cihatçı savaşçılara karşı sert duruşuyla tanınıyor, ABD ve İngiltere gibi Batılı mütteffiklerle iyi ilişkileriyle biliniyordu.

'Köklü bir değişiklik'

BBC'nin Ortadoğu editörü Jeremy Bowen, bu gelişmeyi taht yönetimindeki köklü bir değişiklik olarak tanımlıyor.

Bowen, görevinden alınan Nayif'in Suudi Arabistan'daki El Kaide savaşçılarına karşı mücadele eden ve saygı duyulan bir prens olduğunu vurguluyor.

Kral Salman bin Abdülaziz el Suud'un sağlığının çok da iyi olmadığını dile getiren Bowen, Kral'ın oğlu Salman'ın ise ekonomik reformlardan sorumlu olduğunu ve en çok tartışma yaratan hareketinin Yemen'de sürdürdüğü savaş olduğunu hatırlatıyor.

Suudi Arabistan, özellikle Yemen'deki sivil kayıplar yüzünden insan hakları ihlalleri sebebiyle eleştiriliyor.

34 kişiden 31'i onay verdi

Bloomberg ise haberinde Suudi Kraliyet ailesinin 34 üyesinden oluşan Bağlılık Konseyi'nde kararın 31 kişi tarafından desteklendiğini aktarıyor.

Aynı zamanda birçok uzman, Prens Salman ve Nayif arasındaki güç mücadelesine de değiniyor. Ancak yine de Salman'ın veliaht prens olarak atanması kararının erken geldiğini aktarıyorlar.

Telif hakkı AFP

Suudi devlet televizyonu, Nayif'in bağlılık yemini ettiği anların görüntülerini de yayınladı. Genç Salman'ın dizleri üstüne çöküp Nayif'in elini öptüğü, Nayif'in 'Allah yardımcın olsun' demesinin karşılığında Salman ise 'Sizin yardımınız olmadan yapamam' dediği görülüyor.

Petrole bağımlılığı azaltmayı hedefliyor

Uzun zamandır ülkesinde yeni bir ekonomik politika uygulamaya çalışan Prens Muhammed bin Salman, ülkesinin petrole olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Bu çerçevede Salman, petrol devi Saudi Aramco'yu halka arz etmek istiyor. Bu satıştan elde edilen varlıkları ve şirketin hisselerini kendi yönettiği varlık fonunun altına sokmayı planlıyor.

Telif hakkı AFP

Salman aynı zamanda şu anda ülkesinin Katar'la yaşadığı diplomatik krizin de başrol oyuncularından biri.

Suudi Arabistan uzun zamandır düşen petrol fiyatlarıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Bunun için de hükümetin harcamalarını kesmeyi ve bütçe açığını daraltmayı hedefliyorlar.

Salman, veliaht prens olarak açıklanmasının ardından ise kamu çalışanları ve ordu mensuplarına verilen prim ve ödeneklerin ödenmeye devam edeceğini açıkladı.

Eylül ayında bu ödemelerin kaldırıldığının açıklanmasının ardından ekonomik büyümeyle ilgili soru işaretleri ortaya çıkmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler