Fransa: Macron'un kabinesinde art arda istifalar

François Bayrou Telif hakkı Reuters
Image caption François Bayrou (sağda) Macron'un kabinesinden istifa etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kabinesinde, seçim ittifakı yaptığı Demokrasi Hareketi (MoDem) partisinden üç bakan istifa etti.

Fransa Adalet Bakanı François Bayrou, Çarşamba günü istifasını sunan son bakan oldu.

Bayrou'nun lideri olduğu MoDem'den savunma bakanı olarak atanan Sylvie Goulard ile Avrupa İlişkileri Bakanı olan Marielle de Sarnez de görevlerinden Salı günü istifa etmişti.

İstifalar, haftasonu düzenlenen seçimler sonucunda Ulusal Meclis'te çoğunluğu sağlayan Macron'un yeni kabinesini açıklamasından birkaç saat önce geldi.

MoDem partisi, Avrupa Birliği'nin sağladığı fonları doğru kullanmamak suçlamasıyla karşı karşıya. Bu yüzden uzun zamandır eleştiri oklarının hedefinde.

MoDem üyelerinin yanı sıra Macron'a yakın isimlerden Bakan Richard Ferrand da Pazartesi günü istifa etti.

Eşinin bir anlaşmayı kazanması için nüfuzunu kullandığı suçlamaları yöneltilen Ferrand, herhangi bir şekilde suç işlemediğini öne sürüyor.

'İlişkileri son zamanda gergindi'

Fransa'da haftasonu yapılan genel seçimlerin ikinci turu sonrası Macron'un partisi En Marche (Yürüyüş), seçim ittifakı yaptığı Demokrasi Hareketi (MoDem) ile birlikte 577 üyeli Ulusal Meclis'te 350 sandalye kazanmıştı.

MoDem'in lideri Bayrou, adaylığını koyduğu ilk andan itibaren Macron'u destekleyen isimlerden biriydi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Bayrou ve Macron

BBC'den Lucy Williamson, Bayrou ve Macron arasındaki ilişkilerin, Bayrou'nun partisine yöneltilen suçlamalardan ötürü son birkaç haftadır gergin olduğunu aktarıyor.

Özellikle Macron'un Fransa siyasetini temizleyeceğine yönelik sözleri durumu zorlaştırıyordu.

Macron'un işi zorlaştı

Fransa'da merkez siyaseti temsil eden Macron, Mayıs ayındaki seçimleri kazanarak Cumhurbaşkanı olmuştu.

Yaklaşık bir yıl önce Yürüyüş adıyla kurulan ve cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası partiye dönüşen hareketin adaylarının yarısından fazlası, daha önce siyaset tecrübesi bulunmayan isimler.

Telif hakkı Reuters
Image caption Macron, Lyon futbol takımı çalışanlarıyla el sıkışıyor.

Fransa'nın geleneksel siyasi partileri karşısında ezici bir zafer elde eden Macron'un, mecliste kazandığı salt çoğunluk ile Avrupa Birliği yanlısı reform planlarını kısa süre içinde hayata geçirmesi bekleniyor.

Sol, sağ ve merkezden isimlerle bir hükümet kuran Macron'un işi, yeni istifalarla beraber bu dengeyi korumak için daha da zorlaştı.

İlgili Konular