Londra'da 79 kişinin hayatını kaybettiği yangın sonrası istifa

Kensington belediyesi önünde protesto Telif hakkı Getty Images
Image caption Grenfell Tower yangınından etkilenen insanlar Kensington ve Chelsea belediyesi önünde protesto düzenlemişti.

Londra'da geçen hafta 24 katlı bir binada çıkan yangının ardından büyük tepki alan Kensington ve Chelsea Belediye Meclisi'nin üst düzey idari yetkilisi Nicholas Holgate istifa etti. Hükümet, Holgate'in "İstifam istendi" açıklamasını yalanladı.

Başbakan Theresa May parlamentoda yaptığı konuşmada Kensington ve Chelsea Belediyesi'nin bu trajediyle başa çıkmada başarısız olduğunu söyledi ve bundan sonra bu tür büyük felaketlerde çalışabilecek özel görevli birimler oluşturulacağını söyledi.

May "Bu insanların bize en ihtiyacı olduğu zamanda hem devletin hem de yerel yönetimlerin başarısızlığını. Bu başarısızlık için başbakan olarak özür diliyorum ve bunu düzeltme sorumluluğunu alıyorum" dedi.

Nicholas Holgate, Grenfell Tower adlı binada çıkan yangının ardından yardım çalışmalarında ihmalle suçlanmıştı.

Grenfell Tower sakinleri, yangından etkilenenlere yardım edilirken "tam bir kaos" yaşandığını söylemişlerdi.

Holgate ise Londra'nın batısında Kuzey Kensington semtindeki bir sosyal konutta çıkan yangını "yürek parçalayıcı" olarak nitelendirdi ancak görevde kalmasının "dikkatleri dağıtacağını" söyledi.

2014'te göreve gelen Holgate istifasını, İngiltere'nin yerel yönetimlerden sorumlu bakanı Sajid Javid'ın istediğini söylemişti.

Hükümet yetkilileri ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylüyor.

Londra yangını: Denetlemelere rağmen tutuşan malzeme kullanıldı

Londra Yangını: Öfke artarken, kentte eylemler

İngiltere basınında Londra yangını: 'Ölü sayısı 100'ü aşabilir, bazı cesetler teşhis edilemeyebilir'

Londralılar yangını yorumladı: 'İşçi sınıfını dinlemiyorlar'

Telif hakkı AFP

Belediye Meclisi Başkanı: Üzüntüyle karşıladım

Kensington ve Chelsea Belediye Meclisi Başkanı Nicholas Paget-Brown ise Holgate'in istifasını üzüntüyle kabul ettiğini açıkladı.

Yangının çıktığı 14 Haziran'dan bu yana otellerde ve pansiyonlarda kalan Grenfell Tower sakinleri, belediyenin kalıcı konut bulunması konusunda kendilerine çok az destek ve bilgi verdiğini söylüyor.

Hükümet yetkilileri ve Londra'nın diğer belediyeleri yangın sonrası yardım çabalarına katkı sağlamıştı.

Başbakan Theresa May yangınla ilgili bir kamu soruşturması başlatılmasını istemişti.

Hükümet yangından etkilenenlerin Kensington'da Grenfell Tower'a 2.5 kilometre mesafede 68 sosyal konuta yerleştirileceğini açıklamıştı.