4 Arap ülkesinden Katar'a: Türkiye'nin üssünü kapat

Doha Türk Askeri Üssü Telif hakkı Reuters
Image caption Türkiye'den gönderilen tanklar 18 Haziran'da Doha'daki askeri üsse yerleştirilmişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar'a yönelik ablukanın kaldırılması için 13 maddelik bir talepler listesi hazırladı.

Maddeler arasında ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor.

İlgili maddede, "Yakın zamanda kurulan Türkiye askeri üssünü kapatın ve Katar sınırları içinde Türkiye ile askeri işbirliğini durdurun" ifadesi yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık kendilerine herhangi bir talep edilmediğini belirtti. Işık bununla birlikte, "Ama varsa bu, ikili ilişkilere müdahale anlamı taşıyabilir" dedi.

Türkiye, krizin başından bu yana Katar'a yönelik ablukanın kaldırılması çağrısı yapıyor.

Krizin oraya çıkmasının hemen ardından, Katar'a Türk askerinin konuşlanmasının önünü açacak kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

Pazar günü itibariyle TSK mensuplarının Katar'a intikali başlamıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Katar emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani

İran'la ilişkiler ve Al Jazeera da listede

13 maddelik listede, Katar'ın İran'la bağlarını zayıflatması, isyancı Husilere mali desteğin kesilmesi ve medya kuruluşu Al Jazeera'nın kapatılması da talepler arasında yer alıyor.

Dört ülke, bu şartların 10 gün içinde yerine getirilmesini istedi.

Katar henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Türkiye'den tepki

Taleplerle ilgili Türkiye'den ilk tepki Savunma Bakanı Fikri Işık'tan geldi.

Bakan Işık NTV'ye verdiği röportajda henüz kendilerine bir talep iletilmediğini belirtmekle birlikte Türk askerinin Katar'daki varlığını savundu:

"Suriye, Irak, terör DAEŞ, başka terör örgütleri. Bu kadar ağır sorunlarla uğraşılırken böyle bir krizin çıkması bizi üzüyor. Bu ülkeler arasındaki sorunların bir ambargoya dönüşmeden çözülmesi bizim en önemli isteğimiz. Bir sorun varsa masada oturulup çözülsün.

"Bu talebi henüz resmi olarak görmedim ama varsa bu ikili ilişkilere müdahale anlamı taşıyabilir.

"Bu biraz da ülkeler arasındaki güç ilişkisinin tezahürü olabilir. Şunu ifade ederim ki Katar'daki Türk üssü Katar askerinin eğitimi, Katar'ın ve bölgenin güvenliği içindir. Kimse bundan rahatsız olmamalı. Bu anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir düşünce yok."

Telif hakkı Reuters

Katar, terörizmi desteklediği ve bölgesel istikrarsızlığı körüklediği iddialarını reddediyor.

4 Arap ülkesinin talepler listesi açıklaması, ABD Başkanı Rex Tillerson'ın Katar'ın komşularının taleplerinin 'makul ve uygulanabilir' olması gerektiği yönündeki çağrısından sonra geldi.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi ve ekonomik yaptırımları devereye sokması, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açmış durumda.

İlgili haberler