AB'den İngiltere'nin Brexit önerisine eleştiri

Donald Tusk Telif hakkı AFP
Image caption AB Konseyi Başkanı Donald Tusk İngilere'nin önerisini eleştirdi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin, birlikten ayrılması (Brexit) sonrası, AB vatandaşlarının haklarını korumaya yönelik önerisinin durumu daha da kötüleştireceğini söyledi.

Brüksel'de düzenlenen AB liderler zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Tusk, vatandaş haklarıyla ilgili önerinin 'beklentilerinin altında olduğunu' belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May dün Brüksel'deki AB liderler zirvesinde, daha sonra belirlenecek bir tarihten itibaren geriye dönük İngiltere'de 5 yıl yaşamış AB vatandaşlarının eğitim, sağlık ve sosyal yardım gibi konularda İngiliz vatandaşları ile aynı haklara sahip olmasını önermişti.

Donald Tusk ise "Vatandaş hakları, AB'nin kalan 27 üyesinin en önemli önceliğini oluşturuyor ve bu konuda tavrımızı net bir şekilde açıkladık. Brexit'in ardından AB ve İngiliz vatandaşlarının haklarının tam olarak sağlanmasını istiyoruz… Müzakere ekibimiz kağıt üzerinde ellerinde ulaştıktan sonra bu teklifi değerlendirecek" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise İngiltere'nin önerisi ile ilgili olarak "Bu ilk adım ama bu adım yeterli değil" yorumu yaptı.

Theresa May, önerileri karşılığında AB üyesi ülkelerde yaşayan yaklaşık 1 milyon 200 bin İngiltere vatandaşına da benzer şekilde davranılmasını talep ediyor. İngiltere'de, AB üyesi ülkelerin yaklaşık 3 milyon 200 bin vatandaşı yaşıyor.

May: Önerimiz adil ve ciddi

Zirve sonrası basın toplantısında konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May ise önerilerinin "adil ve ciddi" olduğunu söyledi.

İngiltere'nin birlikten yapıcı bir şekilde ayrılmak istediğini belirten May, "AB ülkelerinden İngiltere'ye gelmiş ve hayatlarını burada kurmuş vatandaşların kalma ve diğer hakları garanti altına alınacak. Avrupa Komisyonu ve bizim önerimiz arasında bazı farklar var ama bu konu şimdi müzakerelerde ele alınacak" dedi.

Telif hakkı AFP

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bugünkü açıklamasında öneriyi "iyi bir başlangıç" olarak nitelendirmişti.

Merkel buna karşın Brexit ile ilgili "daha çok soru ve yapılması gereken işler" olduğunu söyledi.

AB vatandaşlarının ve birlik üyesi ülkelerde yaşayan İngiltere vatandaşlarının hakları Brexit müzakerelerinin başında çözülmesi gereken çetrefillli konulardan biri. İngiltere'nin "AB'den boşanma faturası" olarak bilinen ödeme ve Kuzey İrlanda sınırı da önemli başlıklar arasında.

Telif hakkı EPA
Image caption Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron cumhurbaşkanı olarak ilk defa Brüksel'de liderler zirvesine katıldı.

AB'nin geleceği zirve gündeminde

İngiltere'nin dışında AB'nin en büyük diğer iki devleti ve "motoru" olan Fransa ile Almanya'nın gündeminde de Brexit sonrası Avrupa'nın geleceği vardı.

Emmanuel Macron Fransa Cumhurbaşkanı olarak ilk kez bir AB zirvesine katıldı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Angela Merkel, önceliklerinin Avrupa'nın geleceğini belirlemek olduğunu söyledi.

Merkel, "Benim için kalan 27 üyeli birliğin geleceğini şekillendirmek, İngiltere'nin çıkışını müzakere etmekten çok daha öncelikli bir konu… Bu görüşmeleri iyi niyetle yürütmek istiyoruz ancak odağımız 27'nin geleceği olacak" dedi.

Macron ise doğrudan İngiltere'nin üyelikten ayrılmasına değinmedi ancak artık AB'nin yıllar süren kemer sıkma politikaları ve krizlerin ardından yeniden yoluna girmesi için 'Almanya ile el ele' somut adımlar atmak istediklerini belirtti.

Macron, "Kendi çıkarlarımıza dayanarak, kendi stratejimizi belirlemeliyiz" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı May ülkesindeki AB vatandaşları için teklifini sundu

İngiltere 23 Haziran 2016'da düzenlenen referandumda tercihini AB'den çıkmaktan yana kullanmıştı.

Brexit mükerelerinin Mart 2019'a kadar tamamlanması öngörülüyor.