Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması: Türkiye'nin tarafsız kalmasını umuyoruz

Katar Telif hakkı Reuters

Katar, kendisi ile tüm ilişkilerini kesen 4 Arap ülkesinin (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn) talepler listesini reddetti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr, Katar ile yaşadıkları krizle ilgili olarak "Türkiye'nin tarafsız kalacağını umuyoruz" dedi.

4 ülkenin dışişleri bakanları Çarşamba günü Mısır'ın başkenti Kahire'deki El Tahrir Sarayı'nda bir araya geldi.

Toplantı sonrası gazetecilere okunan ortak açıklamada, "Katar'ın umursamazlık ve ciddiyet eksikliğini gösteren olumsuz yanıtından üzüntü duyuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Suudi Bakan El Cubeyr, Katar'a yönelik uygun zamanda ve uluslararası hukuka uygun adımlar atılacağını da söyledi.

Katar ile diplomatik ve ticari ilişkileri kesen ülkeler iki hafta önce bir talepler listesi hazırlamıştı. Bu talepler için verilen ek süre Salı gecesi dolmuştu.

Katar'dan diyalog çağrısı

Kahire'deki toplantıyla aynı saatlerde Londra'da düşünce kuruluşu Chatham House'da konuşan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Es Sani ise taleplerin 'gerçekçi ve uygulanabilir olmadığını' söyledi.

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Es Sani, "48 saatlik süre sona ererken, Katar 12 bin ailenin ayrılmasına, bir nevi saldırı ve aşağılama olan kuşatmaya rağmen diyalog çağrısı yapmayı sürdürüyor" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Katar Dışişleri Bakanı Şey Muhammed bin Abdul Rahman es Sani

"Anlaşmazlığımıza verilecek yanıt abluka ve ültimatomlar değil, diyalog ve mantıktır. Biz Katar'da her ikisine de açığız. Komşularımızla farklılıklarımızı çözmek için her türlü ciddi çabayı destekleriz" diyen Katarlı bakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Komşu İran ile sağlıklı ve yapıcı ilişki kurmaya ihtiyacımız var. Bize yönelik kampanyanın başını Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin çektiğini düşünüyoruz".

4 ülkenin talepleri arasında Katar'daki Türk askeri üssünün kapatılması, medya kuruluşu El Cezire'nin yayınını durdurması, Yemen'deki isyancı Husilere desteğin sonlandırılması ve Katar'ın İran'la ilişkilerini azaltması da vardı.

Türkiye Katar'a gıda yardımı yaparken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptırımların ardından Katar'a verdikleri her türlü desteği sürdüreceklerini açıklamıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler