Observer: Erdoğan, uzlaşma çabası olmayacağının işaretini verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı AFP
Image caption Haberin başlığı, "Erdoğan darbe girişiminin yıldönümünde idam cezasını destekledi".

İngiliz Observer gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde İstanbul Şehitler Köprüsü'ndeki törende "heyecanlı ve hırçın" bir konuşma yaptığını yazdı. Gazeteye göre Erdoğan konuşmasında, gelecekte herhangi bir uzlaşma çabası olmayacağının da işaretini verdi.

"Erdoğan, Türkiye'nin hainlerin kafasını koparacağını söyledi" başlıklı haber gazetenin Türkiye'deki muhabiri Kareem Shaheen'in imzasını taşıyor.

Kareem Shaheen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından iki noktayı öne çıkarmış haberinde.

Bunların ilki Erdoğan'ın, dini refereranslar ile dolu konuşmasında "FETÖ'yle bağlantısı tespit edilenlerin mahkemeye Guantanamo'da olduğu gibi tek tip elbiseyle çıkarılması".

İkincisi ise Cumhurbaşkanının kendisini dinleyenlere hitaben "Önce bu hainlerin kafasını kopartacağız" demesi.

Erdoğan: Düşmanlarımızı saysak çok ciddi uluslararası krizle karşı karşıya kalırız

15 Temmuz yıldönümü: Fotoğraflarla İstanbul'daki Milli Birlik Yürüyüşü

BBC Türkçe'nin darbe girişiminin yıldönümü ile ilgili özel haberleri

Erdoğan'dan Guardian'a 15 Temmuz yazısı: Batı yaramıza tuz basıyor

Kılıçdaroğlu'ndan Guardian'a 15 Temmuz yazısı: Siyasi sorumlular da hesap vermeli

'Muhalefet partilerini de sert bir dille eleştirdi'

Observer'daki haberden bazı satırlar şöyle:

"Darbe, tüm siyasi görüşlerden vatandaşların sokaklara çıkarak askerlere meydan okumasıyla yenilgiye uğratıldı. Hükümet darbe girişiminden, birçok takipçisi olan sürgündeki din adamı Fethullah Gülen'i ve hareketini sorumlu tutuyor.

"Ancak Türkiye darbe girişiminde bulunanların çok ötesine giden, muhaliflere hatta muhalif politikacılara uzanan sıkı önlemlerin gölgesinde. On binlerce memur, polis, asker, yargı ve medya mensubu ile akademisyen görevden uzaklaştırıldı ya da gözaltına alındı. Tıpkı çok sayıda insan hakları aktivisti gibi...Hükümet Cuma günü de 7 bin kişiyi daha görevden uzaklaştırdı. 150'den fazla gazeteci de hapiste."

Adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'nde, kurbanlar anısına inşa edilen bir anıtı da açan Cumhurbaşkanı konuşmasında muhalefet partilerini de sert bir dille eleştirdi ve darbe sonrası uzlaşma çabası olmayacağının da sinyalini verdi."

İlgili Konular