Cockburn: Musul'da yolsuzluk nedeniyle gözaltındaki IŞİD'liler öldürülüyor

Irak ordusu Musul sokaklarında devriye geziyor Telif hakkı AFP
Image caption Irak ordusu Musul sokaklarında devriye geziyor

İngiliz i gazetesinin deneyimli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) geri alınan Musul'da örgüte üye olduğu düşünülen kişilerin, tutuklanıp cezaevine konmaları halinde yetkililere rüşvet vererek serbest kalacakları endişesiyle Iraklı güvenlik güçleri tarafından öldürüldüklerini öne sürdü.

Cockburn'e konuşan Iraklı bir kaynağın anlattıklarına göre, ordudaki askerler IŞİD'lileri vurarak ya da yüksek binalardan atarak öldürmeyi tercih ediyorlar.

Iraklı eski bir üst düzey yetkili, bir IŞİD üyesinin Irak sınırları içerisinde serbestçe dolaşmasına olanak tanıyacak belgeleri temin etmek için ödemesi gereken ücreti tam olarak söyleyebileceğini belirtti.

Cockburn, Iraklı askerler ile milislerin kendi merkezi yönetimlerinin yolsuzluğa bulaştığına dair inançlarının çok yüksek olduğunu da ifade etti.

'Dicle Nehri'nde IŞİD'lilerin cesetleri yüzüyor'

Telif hakkı AFP

Bazı IŞİD'liler, Irak'ta özgürce dolaşabilmek için gereken belgeyi almak amacıyla, yetkililere para teklif ediyor.

Cockburn'ün yazısında şu izlenimlere yer veriliyor:

"Iraklı güvenlik güçleri, hükümetlerinin gözaltındaki IŞİD savaşçılarını elinde tutamayacak kadar yolsuz olduğuna inanıyor.

"Bu, başından ya da bedeninden vurulan, elleri arkadan bağlanmış IŞİD şüphelilerinin cesetlerinin neden Musul yakınlarındaki Dicle Nehri sularında sürüklendiğini de açıklıyor.

'Bağdat'ta yolsuzluk yüzünden ölüyoruz'

"Çok şiddetli geçen bir savaşın sonunda yaşanan paranoya, Iraklıların neden tehlikeli IŞİD üyelerinin özgürlüklerini her zaman satın alabileceklerine inandıklarını da gösteriyor."

Yazıda Twitter'da bir Iraklı'nın paylaştığı "Bağdat'ta yolsuzluk yüzünden ölüyoruz" mesajına da yer veriliyor.

Musul halkının, IŞİD üyelerinin Irak hükümeti tarafından ajan olarak kullanılacağı endişesine dikkat çekiliyor.

Telif hakkı Reuters

Cockburn'e konuşan Musullu Selim Muhammed, serbest kalan IŞİD üyelerinin aileleriyle beraber lüks denebilecek apartman dairelerine yerleştirildiğini, bu arada yoksul ailelerin, kamplarda yaşadığını söylüyor.

Yazıya göre Musul'un Eski Şehir bölgesi IŞİD'den temizlenmiş olsa da, kentin batısında yer yer silah ve patlama sesleri duyulmaya devam ediyor.

Ancak yaşam yavaş yavaş eski haline dönmeye başlıyor.

Cockburn, ekonominin düzelmesi için IŞİD'in kontrolü altında oldukları yıllarda maaşlarını alamayan memurlara ücretlerin teslim edildiğini kaydediyor:

"Eğitim, sağlık kurumları ile belediyelerde çalışanlara maaşlarının verilmesi, ekonomide hareketlenme sağladı. İnsanlar yeniden araba ve ev satın alıyorlar. Yine Erbil ve Kürt grupların kontrolündeki diğer bölgelerden gıda taşıyan kamyonlar kuyruklar oluşturuyor."

İlgili Konular