Büyükada'da gözaltına alınan 10 aktivistten 6'sı tutuklandı

İnsan hakları savunuucuları

İstanbul 10'uncu Sulh Ceza Hakimliği, iki hafta önce Büyükada'daki toplantıları sonrası gözaltına alınan ve İstanbul'da adliyeye sevk edilen 10 insan hakları savunucusundan altısının tutuklanmasına karar verdi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser'in yanı sıra İsveç vatandaşı eğitmen Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneği'nden (eski adıyla Helsinki Yurttaşlar Derneği) Özlem Dalkıran, Alman vatandaşı danışman Peter Steudtner ve İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ile Günal Kurşun, "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem, HAK İnisiyatifi'nden Şeyhmus Özbekli, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan ve Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Polis, 5 Temmuz günü Büyükada'da bir eğitim için bir araya gelen insan hakları savunucularının toplantısına baskın düzenlemiş ve 10 kişiyi gözaltına almıştı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları savunucuları mahkemede.

Dosyada gizli tanık ifadeleri, yazışma içerikleri

Pazartesi günü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından hak savunucuları, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

10 aktivistin hakimlik sorgusu, Salı günü sabah saatlerine kadar sürdü.

Doğan Haber Ajansı (DHA), tutuklama kararında "dosyada bulunan gizli tanık ifadeleri, HTS kayıtları ve yazışma içeriklerinin" dikkate alındığını bildirdi.

Serbest bırakılan dört aktivist hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

'Karar Türkiye'deki insan hakları hareketini hedef alıyor'

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner, mahkeme kararının bir "adli komedi" olduğunu söyledi.

Gardner, kararın "siyasi" olduğunu ve sadece gözaltında tutulan aktivistleri değil, "Türkiye'deki tüm insan hakları hareketini hedef aldığını" öne sürdü.

Gardner, "Bu kararın ardından Türkiye'de ne Af Örgütü, ne de insan haklarını savunan diğer kuruluşlar güvendedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insan hakları savunucularının '15 Temmuz'daki darbe girişiminin devamını getirmek' için toplantı yaptıklarını söylemişti.

Erdoğan kendisi belediye başkanıyken hapse atıldığında Af Örgütü'nün serbest bırakılması için kampanya yaptığı hatırlatılınca, "İnsan hakları savunucusu dediklerinin, benimle ilgili yapmış oldukları açıklamanın neticesi ne oldu? Neticesi benim 4 ay 10 gün hapiste yatmış olmamdı. Yaptığım sadece bir şiiri okumaktı. Söyledikleriniz Büyükada'da niye toplanmıştı. Onlar adeta 15 Temmuz'un devamı niteliğinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdir. Gelen istihbarat üzerine gözaltına alınmışlardır" demişti.

İlgili Konular