Mescid-i Aksa'daki güvenlik önlemleri tamamen kaldırıldı: Dini liderler boykotu sonlandırdı

Müslüman liderler Kudüs basın açıklaması yapıyorlar.

Kaynak, Reuters

İki İsrail polisinin öldürülmesinin ardından Mescid-i Aksa çevresine getirilen güvenlik önlemlerinin tamamen kaldırıldığı açıklandı.

Metal dedektörlü kapı uygulamasına son verilmesinden iki gün sonra Perşembe sabahı demir bariyerler de alandan kaldırıldı.

Mescid-i Aksa çevresindeki güvenlik önlemlerinin tamamıyla kaldırılması alandaki Filistinliler tarafından kutlandı.

Kudüs'teki Müslüman liderler, güvenlik önlemlerinin tamamen kaldırılmasının ardından halka Mescid-i Aksa'da ibadet etmeye yeniden başlamaları çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter üzerinden boykotun sonlandırılmasını olumlu karşıladıklarını açıkladı.

'Cami için verilen savaş henüz bitmiş değil'

Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Hamas ise gelişme üzerine "savaş henüz bitmedi" açıklamasını yaptı.

Hamas'ın yayın organı Safa haber sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Mescid-i Aksa'nın kapılarını savunmak için canlarını feda etmek uğruna bir dakika için de olsa oradan ayrılmayan Kudüslüler bir kez daha kararlılıklarının yüceliğini gösterdiler. Halk Mescid-i Aksa'ya gelerek başarılanın korunmasını sağlamalı, ama cami için verilen savaş henüz bitmiş değil."

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Hamas, yaptığı açıklamada "Mescid-i Aksa için verilen savaş henüz bitmiş değil" dedi.

Boykot kararı alınmıştı

Filistinli Müslüman liderler, 14 Temmuz'daki saldırının ardından getirilen güvenlik önlemlerine tepki amacıyla boykot kararı almıştı.

Krize neden olan güvenlik önlemleri bu hafta içinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi gündemine de getirilmişti.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, Mescid-i Aksa gerginliğinin Cuma gününe kadar dindirilmemesi halinde, krizin başka noktalara sıçrama riski bulunduğunu söylemişti.