ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford: Trans bireylere ilişkin politikamız henüz değişmedi

New York Times meydanına göstericiler Trump'ın kararını protesto etti

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

New York Times meydanına göstericiler Trump'ın kararını protesto etti

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, ordunun trans bireylere (cinsiyet değiştirenlere) ilişkin politikalarında henüz bir değişiklik olmadığını söyledi.

Joseph Dunford, "Başkan'ın direktifi Savunma Bakanlığı'na ulaşana kadar da var olan politikalarda bir değişiklik olmayacaktır" dedi.

Dunford üst düzey komutanlara gönderdiği mektubunda "Tüm personelimize saygıyla yaklaşmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, trans bireylerin hiçbir şekilde orduda görev alamayacağını söylemişti.

Donald Trump kararına gerekçe olarak, "bunun çok büyük maddi maliyet ve karışıklık yaratacak olmasını" göstermişti.

Trump'ın açıklaması halen ABD ordusuna hizmet veren trans bireylerin durumunu tartışmaya açmıştı.

Kaynak, AFP

RAND'ın 2016 tahmini: Amerikan ordusunda 4 bine yakın trans birey var

Obama yönetimi Haziran 2016'da aldığı karar ile trans bireylerin 1 Temmuz 2017'den itibaren açık bir şekilde Amerikan ordusunda görev alabilmesinin önünü açmıştı.

Trans yasağını kaldıran eski ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise "Ordu mensuplarını askeri yeterlilikleri dışında ölçütlerle seçmek sosyal politikaya girer ve bizim ordumuzda buna yer yoktur" demişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ise trans bireylerin orduda hizmete alınmasını 6 ay ertelemişti.

Düşünce kuruluşu RAND'ın geçen yılki tahminlerine göre ABD ordusunda aktif görevde ve yedek güçler bünyesinde 4 bine yakın civarında trans birey bulunuyor. Ama bazı hak savunucusu kampanya grupları bu sayının aslında 10 bini aştığı görüşünde.

RAND geçen yılki araştırmasında trans bireylerin orduya dahil edilmesinin sağlık harcamalarında yol açacağı artış oranını binde 13 olarak (yaklaşık 8 milyon 400 bin dolar) olarak hesaplamıştı.