Kuzey Kore'den yeni füze denemesi

Füze denemesi

Kaynak, KCNA

Japonya ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin yeni bir balistik füze denemesi yaptığını açıkladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'nin fırlattığı ve 3000 km yüksekliğe ulaşan füzenin, 45 dakika havada kaldıktan sonra Japonya açıklarına indiğini söyledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, füzenin Kuzey Kore'nin kuzeyindeki Jagang eyaletinden yerel saatle 23.41'de atıldığını bildirdi.

Füze atışı, Kuzey Kore'nin 2017 yılının başından bu yana yaptığı 14. deneme.

Video altyazısı,

1984'te füze denemelerine başlayan Kuzey Kore, 2006'da nükleer güç olduğunu ilan etti.

Pyongyang, 4 Temmuz'da kıtalararası balistik füzeleri ilk kez başarıyla test etmişti. Testten sonra ABD, Pyongyang aleyhinde daha sert tedbirler alınması için Birleşmiş Milletler'e çağrıda bulunmuştu.

Füzenin menziline ilişkin herhangi bir bilgi yok ancak Temmuz başında gerçekleşen kıtalalarası balistik füze demesinden daha uzun süre havada kaldığı belirtiliyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon da, yerel saatle geceyarısından önce Kuzey Kore'den fırlatılan bir balistik füze tespit ettiklerini açıkladı.

Yonhap ajansı, Güney Kore Başkanı Moon Jae-in'in gece yarısı acil bir güvenlik toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

Abe, gazetecilere verdiği demeçte, "Durumu derhal analiz edeceğiz ve halkımızın güvenliği için elinden gelenin en iyisini yapacağız" dedi. Abe'nin kabinesini acil toplantıya çağırdığı belirtildi.

Alaska'ya kadar ulaşabilir

Uzmanlara göre Kuzey Kore'nin balistik füzeleri ABD'nin bazı eyaletlerini tehdit edebilecek menzile sahip ve füzeler Alaska'ya kadar da ulaşabilir.

Bu arada ABD ordusunun cumartesi günü Alaska'da, füze savunma sistemi için bir teste hazırlandığı da duyuruldu.