Venezuela'da seçimde usulsüzlük iddialarına soruşturma

Venezuela'da protestocular Telif hakkı AFP

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pazar günü yapılan seçimlerde katılım oranının yüksek gösterildiği iddialarını reddetti. Maduro'nun önde gelen muhaliflerinden biri olan başsavcı Luisa Ortega ise iddiaların araştırılması için soruşturma başlattı.

Venezuela hükümeti, yeni anayasayı hazırlayacak olan Kurucu Meclis'in üyelerini belirlemek amacıyla Pazar günü yapılan seçimlerde "katılım oranıyla oynamakla" suçlanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise seçimin "adil ve özgürce" yapıldığını söyledi.

Maduro'nun önde gelen muhaliflerinden biri olduğu bilinen başsavcı Luisa Ortega ise iddiaların araştırılması için bir soruşturma açtığını duyurdu. Ortega seçimin araştırılması için bağımsız denetçilerin görevlendirilmesi çağrısında bulundu.

Başsavcı aynı zamanda insan hakları ihlalleriyle ilgili iddiaları da araştırdığını belirtti.-

'Katılanların sayısı 1 milyon fazla açıklandı'

Oy verme sistemini tedarik eden teknoloji şirketi Smartmatic'in CEO'su Antonio Mugica, Venezuela Seçim Komisyonu'nun katılanların sayısının en az 1 milyon daha fazla açıklandığını öne sürdü.

Mugica, gazetecilerin "Neden Venezuelalı yetkililerle görüşerek durumu anlatmadınız?" sorusuna ise, "Söyleyeceklerimize sempatiyle bakacaklarını düşünmedik" yanıtını verdi.

Telif hakkı AFP
Image caption Smartmatic'in CEO'su Antonio Mugica

Seçim yetkilileri, katılım oranının yüzde 41,5, oy verenlerin sayısının ise 8 milyon olduğunu duyurmuştu.

Maduro, seçimlerden sonra zaferini ilan etmiş, oylamayı boykot eden muhalefet ise katılım oranının "şişirildiğini" öne sürmüştü.

Smartmatic şirketi, oyların elektronik olarak verilmesi için ülkede yaklaşık 24 bin bilgisayar sistemi tedarik etmişti.

Muhalif liderler askeri cezaevinde

Öte yandan, Venezuela'da ev hapsinde tutulan ancak Pazartesi gecesi düzenlenen baskınla tutuklanan muhalif liderler Leopold Lopez ve Antonio Ledezma askeri bir cezaevine götürüldü.

ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) yaşananlara sert tepki gösterdi.

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Donald Trump, muhalif liderlerin sağlık ve güvenliğinden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu "şahsen sorumlu tuttuğunu" söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise siyasi tansiyondaki yükselişin krize barışçıl bir çözüm bulunmasını zorlaştırdığını belirtti.

Muhalefet seçimleri boykot etmiş ve ülkenin farklı yerlerinde düzenlenen protesto eylemlerinde en az 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Venezuela lideri Maduro, ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkmasının yolunun yeni bir anayasa hazırlamak olduğunu savunuyor. Muhalefet ise Maduro'yu yeni anayasayı kullanarak, gücünü artırmaya çalışmakla suçluyor.

Muhalefet liderleri, 3 Ağustos'te geniş çağlı hükümet karşıtı protestolar düzenleyeceklerini açıklamıştı.

İlgili haberler