Venezuela'da Kurucu Meclis muhalif başsavcıyı görevden aldı

Venezuela's chief prosecutor Luisa Ortega (C) is surrounded by people and national guards during a visit to the Public Prosecutor's office in Caracas on August 5, 2017 Telif hakkı AFP
Image caption Askerler Ortega'nın ofise girişini engelledi.

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun önde gelen muhaliflerinden olan başsavcı Luisa Ortega, Cuma günü kurulan Kurucu Meclis tarafından görevden alındı.

Daha önceki saatlerde Ortega'nın ofisinin etrafı askerler tarafından çevrilmişti.

Telif hakkı AFP
Image caption Askerler başsavcılık binasının etrafına konuşlandı.

Ortega, Twitter'dan yaptığı açıklamada askerlerin bu davranışını 'kuşatma' olarak tanımlarken, "yerel ve uluslararası herkesin gözleri önünde bu olayı kınadığını" söylemişti.

Yeni bir anayasa yapması amacıyla geçen hafta seçilen Kurucu Meclis'in üyeleri ilk defa Cuma günü göreve başladı.545 üyeli Kurucu Meclis'in çalışmalarına bugün başladı.

Geçen hafta düzenlenen seçimleri organize eden Smartmartic adlı İngiliz şirketin CEO'su Antonio Mugica, Venezuela Seçim Komisyonu'nun, seçimlere katılanların sayısını en az 1 milyon daha fazla açıkladığını öne sürmüştü.

Ortega, seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarının araştırılması için bir soruşturma başlatmış, yerel bir mahkemeden Meclis'in göreve başlamasının engellenmesini istemişti.

Maduro ise bu iddiaları reddediyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Başsavcı Luisa Ortega, başsavcılığın giriş ve çıkışlarının askerler tarafından kapatılması üzerine ofisine motorsikletle geldi.

Cuma günü Kurucu Meclis, tartışmalara ve protestolara rağmen açıldı, Meclis'in üyeleri yemin etti.

Diğer yanda ise başkent Caracas'ta muhalifler Meclis'e doğru yürümeye çalıştı. Eylemcilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale edildi.

Mercosur Venezuela'nın üyeliğini askıya aldı

Diğer yandan Güney Amerika ticaret bloğu olan Mercosur Venezuela'nın üyeliğini süresiz olarak askıya aldı.

Brezilya'nın Sao Paolo kentinde yapılan toplantının ardından Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Brezilya dışişleri bakanlarının açıkladığı bu karar kapsamında Maduro'nun Kurucu Meclis'i feshetmesi ve demokrasiyi inşa etmesi çağrısında bulunuldu.

Aynı zamanda Maduro'dan siyasi tutsakları bırakması ve siyasi bir geçiş süreci başlatması talep edildi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Mercosur Brezilya'nın Sao Paolo kentinde toplandı.