Kuzey Kore 'ABD toprağı Guam açıklarına füze fırlatmaya hazırlanıyor'

Andersen Hava üssü, Guam adası Telif hakkı Reuters
Image caption Pasifik Okyanusu'ndaki Guam Adası, ABD Hava Kuvvetleri'nin Andersen hava üssüne ev sahipliği yapıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin devam etmesi durumunda ABD'nin 'ateş ve öfkeyle' yanıt vereceğini söylemesinin ardından, Pyongyang'ın 'ABD toprağı Guam'ın açıklarına füze saldırısı hazırlığı içerisinde olduğu' yönünde haberler geldi.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprak parçası olan Guam Adası açıklarına orta-uzun menzilli füzelerin fırlatılması için yeni bir planın hazırlandığını ifade etti.

Kuzey Kore'nin Guam açıklarına fırlatmayı hedeflediği füzelerin Hwasong-12 model olduğu de ifade edildi.

Tillerson: Kim Jong-un diplomatik dilden anlamıyor

Guam'a uçan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin bu açıklamasının yakın bir tehdit anlamına gelmediğini söyledi.

Donald Trump'ın "ateş ve öfke" mesajını savunan Tillerson, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un diplomatik dilden anlamadığını ve bu yüzden daha güçlü bir mesaj vermeleri gerektiğini belirtti:

"Başkan Kuzey Kore rejimine, ABD'nin kendisini ve müttefiklerini koruyacağı hakkında açık bir mesaj vermek istedi.Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeyi bırakmasını istedi.

'Umarım bu gücümüzü kullanmak zorunda kalmayız ama...'

ABD Başkanı Donald Trump "ateş ve öfke" mesajı sonrası Twitter üzerinden de açıklamalarını sürdürdü. Başkanlık görevine gelir gelmez, ülkesinin nükleer silah kapasitesinin modernize edilmesi talimatını verdiğini söyleyen Trump sözlerine şöyle devam etti:

"(Nükleer silah) Gücümüz her zamankinden fazla... Umarım bu gücümüzü kullanmak zorunda kalmayız ama dünyanın en güçlü devleti olmadığımız bir zaman hiç olmayacak"

Guam Valisi: Her tür gelişmeye hazırlıklıyız

Guam Valisi Eddie Calvo ise Kuzey Kore'nin tehditlerine boyun eğmeyeceklerini söyleyerek "Guam ABD toprağıdır… burası sadece bir askeri üs değil" diye konuştu.

Calvo, ada halkını koruyacak savunma önlemlerinin alınmış olduğunu vurgulayarak her türlü gelişmeye karşı hazırlıklı olduklarını söyledi.

Beyaz Saray'la temasa geçtiğini de belirten Guam Valisi, "Savunma ve İç Güvenlik bakanlarıyla yaptığımız görüşmeler sonunda tehdit düzeyinin artırılmamasına karar verdik" dedi.

Tırmanan gerilim

Kuzey Kore'den gelen son açıklamalar, Washington ve Pyongyang arasında tırmanan gerilimin son noktası niteliğinde.

ABD'nin talebiyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nükleer silah programını durdurmayan Kuzey Kore'ye karşı yeni yaptırımların uygulanmasını oybirliğiyle kararlaştırmıştı.

Ardından Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde, Kuzey Kore'nin bir füzenin içine yerleştirilebilecek kadar küçük bir nükleer savaş başlığı geliştirmeyi başardığı iddia edildi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump

Haberde Kuzey Kore'nin sanılandan çok daha kısa bir süre içerisinde ABD'yi vurabilecek kabiliyete erişebileceği vurgulanıyordu.

Kuzey Kore, Temmuz ayında iki kıtalararası balistik füze denemesi yapmış ve artık ABD'yi vurabilecek menzile eriştiğini iddia etmişti.

ABD Başkanı Trump ise Kuzey Kore'nin son demelerine ve gelen açıklamalara cevaben, "Kuzey Kore, ABD'yi daha fazla tehdit etmezse iyi olur. Dünyanın hiç görmediği bir ateş ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklardır" demişti.

İlgili haberler