Barcelona saldırısı zanlısı: 'Hedefimiz tarihi eserleri patlatmaktı'

Barcelona saldırısı zanlıları Telif hakkı EPA
Image caption Madrid'de yargı önüne çıkan zanlılar (soldan sağa) Muhammed Aalla, Muhammed Hui Şemlal, Sahal El Karib ve Driss Ukabir.

İspanya'nın Barcelona kentindeki turistik Las Ramblas caddesinde gerçekleşen araçlı saldırının dört zanlısı, Madrid Yüksek Mahkemesi'nin huzuruna çıktı.

Zanlı Muhammed Huli Şemlal, kentte turistlerin akın ettiği Sagrada Familia Katedrali dahil birden fazla anıtı hedef alan çok daha büyük bir saldırıya hazırlandıklarını söyledi.

Alcanar kasabasında 12 kişilik hücrenin kaldığı evde bomba yapımı sırasında kazayla patlayıcıyı infilak ettiren şüphelilerden ikisi ölmüştü.

Mahkeme kaynaklarına göre, dört zanlı da Fas asıllı imam Abdülbaki Es Satti'nin hücrenin lideri olduğunu kabul etti. İspanyol polisi, imam Es Satti'nin de patlamada öldüğünü doğrulamıştı.

Telif hakkı AFP

Ölü sayısı 15'e çıktı

Katalonya özerk bölgesinin polis güçleri ile Barcelona'nın batısındaki Subirats'ta bir bağevinde yaşanan çatışmada da, kamyonetin sürücüsü olduğu belirtilen 22 yaşındaki Fas uyruklu şüpheli Yunus Ebuyakup öldürülmüştü.

Polis yetkilileri, Ebuyakup'un çaldığı kamyonetin şoförünü de öldürdüğünü, hayatını kaybedenlerin sayısının 15'e çıktığını açıkladı.

İspanya basınında, Ebuyakup'un sahte bir intihar yeleği giymiş olduğu ve vurulmadan önce "Allahuekber" diye bağırdığı yönünde haberler yer almıştı.Telif hakkı Catalan police/El Pais
Image caption Saldırıda kullanılan aracın sürücüsü olduğu düşünülen Yunus Ebuyakup dün polis tarafından öldürülmüştü

Salı günü hayatta kalan zanlılar mahkemeye çıkarılmak üzere sıkı güvenlik önlemleri altında Barcelona'dan Madrid'e nakledildilmişti.

Zanlıların "terörizm, cinayet ve ateşli silah bulundurma" gibi bir dizi suçlama ile yargılanması bekleniyor.

Duruşma büyük olasılıkla zanlıların soruşturma süresince tutuklu bulundurulmaları kararıyla sonuçlanacak.

İlgili Konular

İlgili haberler