İtalya'da deprem: 7 aylık bebek enkazdan çıkarıldı
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İtalya'da deprem sonrası biri 7 aylık 3 kardeş enkaz altından sağ çıkarıldı

Haber: Övgü Pınar (Roma)

İtalya'nın batı kıyılarında, Napoli açıklarındaki turistik Ischia adasında dün akşam meydana gelen depremde ölü sayısı 2'ye, yaralı sayısı da 39'a yükseldi. Gece boyunca devam eden arama-kurtarma çalışmalarında 7 aylık bir bebek ile 7 ve 11 yaşındaki kardeşleri saatler sonra sağ olarak enkaz altından çıkarıldı.

Dün akşam yerel saatle 20.57'de meydana gelen 4,0 büyüklüğündeki depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimlerinden Casamicciola'da çok sayıda bina yıkıldı. Enkaz altında kalan 2 kadın hayatını kaybetti.

Sabaha karşı, 7 aylık bir bebeğin kurtarıldığı haberi sevinçle karşılandı. Bebeğin 7 yaşındaki ağabeyi Mattias sabah saatlerinde, 11 yaşındaki en büyük kardeş Ciro da depremden yaklaşık 16 saat sonra yerel saatle 13 civarında enkaz altından sağ olarak çıkarıldı.

Kurtarma ekipleri, gece boyunca enkaz altındaki kardeşlerle konuşarak uyanık kalmalarını sağladı ve açılan bir delikten su gönderdi.

'En büyük ağabey kardeşlerin kurtarılmalarını sağladı'

İtalyan basınının bölgedeki kurtarma ekiplerine dayanarak verdiği bilgiye göre en büyük ağabey Ciro, kardeşlerinin kurtarılmalarını sağladı. Deprem anında yatağın altına giren Ciro, kardeşi Mattias'ı da yanına çekti. Daha sonra da bir süpürge sapını, üzerlerine yıkılan enkaza vurarak ses çıkardı ve yerlerinin bulunmasını sağladı.

Depremde kilise ve hastane binaları da hasar aldı. Panikle sokağa çıkan turistler ve yerel halk geceyi dışarıda geçirdi.

2600 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldıkları açıklandı. Adadan ayrılmak isteyenler için gece boyunca ve bugün ek feribot ve vapur seferleri konuldu. Başta turistler olmak üzere binlerce kişi adadan ayrılmak için feribot gişelerine akın etti. Bu arada adadan ayrılmak isteyenlerden feribot bileti ücreti alınması tepki çekti.

64 bin nüfuslu Ischia adasına yaz aylarında İtalya ve dünya genelinden binlerce turist geliyor.

Ischia'da birçok kez tatil yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel deprem sonrası İtalyan hükümetine yolladığı mesajda, Ischia halkı ve kurtarma ekipleriyle dayanışma mesajı verdi.

'Bu kadar küçük depremde ölüm olması inanılmaz'

Öte yandan İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından büyüklüğü ilk olarak 3,6 olarak açıklanan, daha sonra ise 4,0'e yükseltilen depremin neden böyle bir hasara yol açtığı tartışılıyor. Uzmanlar yıkımdan büyük oranda kuralsız yapılaşmanın sorumlu olduğunu vurguluyor.

Jeologlar Birliği Konseyi Başkanı Francesco Peduto, "Böyle bir depremde can kaybı olması inanılır gibi değil" dedi. Peduto, sadece sismik değil volkanik ve hidrojeolojik risk altında olan İtalya'nın çok savunmasız durumda olduğunun anlaşıldığını söyledi.

İtalya'da geçen yıl 24 Ağustos'ta 299 kişinin öldüğü depremden sonra yeniden inşa çalışmalarının yavaşlığı eleştiriliyordu. Dünkü depremin ardından da önlem alınmaması eleştirilmeye başladı. Peduto, "Önlem çalışmaları hükümetin gündeminin merkezinde olmalı" diye konuştu.

Volkanik bir bölgede yer alan Ischia adasında 1883'te meydana gelen deprem yine Casamicciola kasabasında büyük hasara ve 2300'den fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.



İlgili Konular