İçişleri Bakanlığı: Merkel'in Interpol suçlaması kabul edilemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel Telif hakkı DPA
Image caption Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Doğan Akhanlı, maalesef çok sayıda vakadan yalnızca biri" diye konuşmuştu.

İçişleri Bakanlığı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin Uluslararası Polis Teşkilatı'nı (Interpol) kullanarak yazar Doğan Akhanlı'yı İspanya'da gözaltına aldırdığı yönündeki eleştirisine yanıt verdi.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada, Angela Merkel'in Türkiye'yi Interpol kanallarını "suistimal etmekle suçlamasının kabul edilemez" olduğu mesajını verdi.

Açıklama ayrıca, "Akhanlı'nın serbest bırakılmasıyla sonuçlanan bu gelişmelerin, Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel'in açıklamalarından sonra gerçekleşmesi manidardır" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin Interpol üzerinden kırmızı bülten çıkarması üzerine İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alınan Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı, bir gün sonra serbest bırakılmıştı. Almanya Başbakanı Merkel, "Interpol gibi uluslararası teşkilatlar bu tür amaçlar için suistimal edilmemeli" diyerek tepki göstermişti.

Telif hakkı DPA

Merkel: Erdoğan'ın böyle bir şey yapması kabul edilemez

"Bu yapılan doğru değil ve İspanya Akhanlı'yı serbest bıraktığı için çok mutluyum" diyen Merkel sözlerine şöyle devam etmişti:

"Doğan Akhanlı, maalesef çok sayıda vakadan yalnızca biri. İşte bu yüzden Ankara politikamızı kısa süre önce büyük oranda değiştirdik.

"(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın böyle bir şey yapması kabul edilemez."Almanya ve Türkiye hattında gerginlik neden arttı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Eylül'de yapılacak Almanya genel seçimleri için Türkiyeli seçmenlere yaptığı "Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin" çağrısı üzerine iki ülke arasındaki gerilim yeniden tırmanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu çağrıyı "Almanya'nın ulusal egemenliğine müdahale" olarak nitelendirirken, Erdoğan Gabriel'in "haddini bilmediğini" söylemişti.

Alman basınında, Akhanlı'nın gözaltına alınması üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in devreye girerek İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis'le görüştüğü yazılmıştı.

Gabriel'in Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesini ve Almanya'nın bu sürece dahil edilmesini istediği bildirilmişti.

İspanya'nın Madrid kentinde mahkeme, Türkiye'ye iade talebini gerekçelendirmek üzere 40 günlük müddet tanıdı.

Bu süreçte Akhanlı tutuklanmayacak ancak İspanya'yı da terk edemeyecek. Yazarın haftada bir de Madrid polisine bilgi vermesi gerekecek.

İlgili Konular