'Macarena dansı' viral olan çocuk serbest bırakıldı

Çocuğun 'Macarena' dansı yaptığı video binlerce kez paylaşıldı. Telif hakkı TWITTER @ahmed
Image caption Çocuğun şort ve t-shirtüyle 'Macarena' dansı yaptığı video binlerce kez paylaşıldı.

Suudi Arabistan'da polis, sokakta "Macarena" dansı yaptığı videosu nedeniyle gözaltına aldığı 14 yaşındaki erkek çocuğunu serbest bıraktı.

Polis merkezine gelen babası, oğlunun bırakılması için çocuğun bir daha "ahlâk kurallarına karşı gelmeyeceğine" ve "kendi ve başkalarının hayatını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmayacağına" söz verdi.

Twitter'da viral olan ve 45 saniye süren videoda çocuk, Cidde şehrindeki kalabalık bir sokakta trafiği durdurarak 1990'lı yılların hit şarkısı 'Macarena'nın ünlü dansını taklit ediyordu.

Çocuk, "Halk arasında uygunsuz davranışta" bulunmak ve "trafiği aksatmak" ile suçlanıyordu. Video ilk kez geçen yıl Temmuz ayında paylaşılmıştı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, çocuğu "araç şoförleri ve yayaların güvenliği, aynı zamanda kendi güvenliğini tehlikeye atmaması" için uyarmak amacıyla gözaltına aldıklarını açıkladı.

'Ahlaksız' mı, 'kahraman' mı?

Dans ettiği video nedeniyle gözaltına alınan çocuk, ülkedeki sosyal medya kullanıcılarını ikiye bölmüştü.

Bazıları çocuğu "ahlaksızca" davranmakla suçlarken, bazıları onu "kahraman" ilan etti.

Suudi yetkililer, çocuğun adını ve hangi ülkeden geldiği bilgisini paylaşmadı ancak çocuğun başka bir Arap ülkesinin vatandaşı olduğu öğrenildi.

Suudi Arabistan'da yasalardaki boşluklar nedeniyle, çocukların tutuklanması ya da cezalandırılması konuları mahkemenin takdirine bırakılıyor.

Ülkede Ağustos ayında yaşanan benzer bir olayda, Taif şehrindeki bir müzik festivalinde sahneye çıkarak 'dab dansı' yapan bir adam gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 'Dab', kişinin eğdiği kolunun üzerine başını kapadığı, sonra diğer kolunu arkaya uzattığı bir dans şekli.

Aynı zamanda esrar anlamı taşıyan 'dab', Suudi yetkililer tarafından yasaklanmıştı.