ABD'nin BM Büyükelçisi: Kuzey Kore savaş için yalvarıyor

Nikki Haley ve Matthew Rycroft Telif hakkı Reuters

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin acil toplantısında ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un hareketlerinin "savaş için yalvardığına" bir işaret olduğunu söyledi.

ABD'li Büyükelçi Haley, sadece en sert önlemlerin sorunun diplomatik yollardan çözülmesini sağlayacağını söyledi.

"Savaş asla ABD'nin istediği bir şey değil. Bunu istemiyoruz ama sabrımız da sınırsız değil" diyen Haley, Güvenlik Konseyi'ne Kuzey Kore'nin son nükleer denemesinin ardından Pyongyang yönetimine karşı "mümkün olan en sert tedbirlerin alınması" çağrısında bulundu.

Haley, "Çok geç olmadan bütün diplomatik araçları kullanmanın zamanı geldi" dedi.

Güney Kore ağırlık sınırını kaldırıyor

Bu arada Güney Kore de kendi füzelerine takılı savaş başlıklarına uygulanan ağırlık sınırını kaldıracağını duyurdu.

Güney Kore'nin yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Moon Jae-in'in ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde mevcut 500 kiloluk sınırı kaldırma konusunda uzlaştıkları belirtildi.

Kuzey Kore'nin yeni füze denemelerine hazırlandığı yönünde haberler gelirken, Güney Kore de Kuzey Kore'nin füze deneme alanına saldırı senaryosunun canlandırıldığı gerçek mühimmatlı bir askeri tatbikat yaptı.

'Kuralları ihlal eden tek ülke'

Kuzey Kore'nin dün yaptığı denemede kullandığı nükleer bombanın 50 ila 120 kiloton gücünde olduğu tahmin ediliyor. 50 kilotonluk bir bomba 1945'te Hiroşima'yı yerle bir eden atom bombasının üç katı büyüklüğünde.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki acil toplantının açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Kuzey Kore'nin hamlelerinin küresel güvenliği istikrarsızlaştığını söyledi ve Pyongyang'a BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısı yaptı.

Feltman "Kuzey Kore, nükleer test kurallarını ihlal eden tek ülke" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption BM Güvenlik Konseyi son olarak Kuzey Kore'nin ihraç ürünlerini hedefleyen ambargolar koymuştu.


'Barışçıl yollar'

ABD Başkanı Donald Trump da ülkesinin Kuzey Kore'yle iş yapan bütün ülkelerle ticareti durdurmayı düşünebileceği uyarısında bulunmuştu.

Çin'in BM Büyükelçisi Liu Jieyi de taraflara müzakerelere dönme çağrısını tekrarladı ve "Körfez'deki sorun barışçıl yollarla çözülmeli. Çin Kore Körfezi'nda asla kaosa ve savaşa izin vermeyecek" dedi.

BM Güvenlik Konseyi geçen ay oybirliğiyle Kuzey Kore'nin ihraç ürünlerine ve ülkeye yapılacak yatırımlara kısıtlamalar koymuştu.

Büyükelçi Haley, ek ambargoların ne olabileceğinden bahsetmedi, ancak diplomatlar petrol ambargosunun yıkıcı bir etkisi olabileceğini söylüyor.

İlgili haberler