Kuzey Kore 20 gün içinde ikinci kez Japonya üzerinden füze fırlattı

Kuzey Kore

Kaynak, Reuters

Nükleer silah programı nedeniyle ağır uluslararası yaptırımlar uygulanan Kuzey Kore, Japonya'nın üzerinden geçip Büyük Okyanus'a düşen bir füze denemesi daha gerçekleştirdi.

Füzenin fırlatılmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün acil toplanma çağrısı yaptı.

BMGK, bir hafta içinde ikinci kez Kuzey Kore gündemiyle toplanacak.

Japonya Devlet Bakanı Yoshihide Suga, füzenin Hokkaido Adası'nın üzerinden geçtiğini ve adanın 2 bin kilometre doğusunda Büyük Okyanus'a düştüğünü belirtti.

Güney Kore askeri yetklilileri, füzenin Başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldığını ve 3 bin 700 kilometre havada kaldığını açıkladı.

Bu mesafenin, ABD'nin Büyük Okyanus'taki adası Guam'ı vurmak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore 29 Ağustos'ta da benzer bir füze denemesi yapmış, o füze de Japonya'nın üzerinden geçerek okyanusa düşmüştü.

ABD ordusu, füzenin fırlatılmasında hemen sonra orta menzilli bir balistik füze tespit ettiklerini, ama bu füzenin Kuzey Amerika ya da Guam'a tehdit oluşturmadığını söyledi.

BBC'nin Tokyo muhabiri, Japonya'da alarmların çaldığını ve Hokkaido Adası sakinlerine barınaklara gitmeleri çağrısı yapıldığını söylüyor.

Kaynak, Reuters/KCNA

Fotoğraf altı yazısı,

Kuzey Kore Eylül ayının başında füzelere yerleştirilebikecek bir hidrojen bombası geliştirdiğini iddia etmişti.

BM Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'ye yönelik "yeni önlemler" alınması çağrısında bulundu ve "devam eden provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik izolasyonunu derinleştirir" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, füze denemesini "kabul edilemez" şeklinde nitelendirdi ve "Uluslararası toplum bir araya gelmeli ve eylemleriyle dünya barışını tehdit eden Kuzey Kore'ye açık bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı.

Kaynak, Getty Images / KCNA

Fotoğraf altı yazısı,

Kore Merkez Haber Ajansı'nın 29 Ağustos füze denemesiyle ilgili paylaştığı fotoğraf

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD ve Japonya'nın talebiyle Cuma günü yeniden acil olarak toplanacağı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hafta içinde, şimdiye kadarki en büyük nükleer denemesinin ardından Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları oybirliğiyle kabul etmişti.

BMGK bu kararı Kuzey Kore'nin Japonya'ya doğru 'hidrojen bombası' taşıdığını iddia ettiği füzeyi fırlatmasından sonra almıştı.

Yaptırım kararından sonra Kuzey Kore Japonya'yı 'batırma' ve ABD'yi 'küle ve karanlığa çevirme' tehdidinde bulunmuştu.