Londra'daki metro saldırısında ikinci gözaltı

Cuma günkü saldırının ardından İngiltere'nin terör tehdidi seviyesi 'kritik' seviyeye çıkarılırken polis devriyeleri de arttı

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Cuma günkü saldırının ardından İngiltere'nin terör tehdidi seviyesi 'kritik' seviyeye çıkarılırken polis devriyeleri de arttı

Londra'da cuma günü gerçekleşen metro saldırışındın ardından ikinci bir kişi gözaltına alındı.

Londra'nın batısındaki Hounslow'da Cumartesi akşamı gözaltına alınan şüphelinin, kentin güneyindeki bir merkezde gözaltında tutulduğu açıklandı.

Cuma günü Parsons Green durağına yaklaşan bir metro vagonunda gerçekleşen patlamada 30 kişi yaralanmış, saldırıyla bağlantılı olarak Cumartesi günü 18 yaşındaki bir kişi gözaltına alınmıştı.

Saldırının ardından terör tehdidi seviyesi kritik mertebesine yükseltildi. Bu, ülkede her an bir saldırı gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Emniyet güçleri Surrey bölgesindeki bir evde aramalarını sürdürüyor

Daha önce de saldırıyla ilgili olarak 18 yaşında birinin gözaltına alınmış, bu kişinin Londra'nın batısında bulunan Kent şehrine bağlı Dover liman bölgesinde gözaltına alındığı bildirilmişti.

18 yaşındaki şüphelinin, Terörle Mücadele Yasası kapsamında yerel polis merkezinde gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Londra emniyetinden müdür yardımcısı Neil Basu, yapılan gözaltının "önemli" olduğunu açıklamakla birlikte terör tehdidi seviyesinin kritik durumda tutulmaya devam edeceğini söyledi.

Basu, gözaltına alınan kişi ile ilgili soruşturmanın hassasiyeti nedeniyle bilgi verilmeyeceğini de belirtti.

3 kişi halen tedavi altında

Liman bölgesinde gözaltına alınan şüphelinin, İngiltere'den kaçma hazırlığnda olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

29 kişinin yaralandığı saldırı sonrası başlayan operasyonlar çerçevesinde "terör tehdidi" seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştı. Londra Ambulans Servisi, halen tedavi altında 3 yaralı olduğunu açıkladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de Amak haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla, saldırıyı üstlenmişti. Örgüt saldırının, "İslam Devleti ile bağlantılı bir birim tarafından" gerçekleştirildiği duyurmuştu.