Fotoğraflarla: Meksika'da kadın cinayetlerine karşı protestolar

Binlerce Meksikalı, Puebla şehrinde kaybolduktan haftalar sonra cansız bedeni bulunan kadın öğrenci için sokaklara çıktı. Araştırmalara göre, ülkede 15 yaş ve üstü kadınların 'yüzde 60'tan fazlası' bir şekilde şiddete maruz kalıyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Mara Fernanda Castilla adlı genç öğrencinin öldürülmesi sonrası, Pazar günü Meksika'nın farklı şehirlerinde kadına karşı şiddet protesto edildi.

Fotoğraf altı yazısı,

Genç kadın Eylül ayının başlarında, telefonundaki uygulamadan taksi çağırmış, ardından kayıplara karışmıştı. Cuma günü kadının cansız bedenine ulaşıldı. Protestocuların ellerindeki pankartlarda "Şovenist erkek şiddeti istemiyoruz" yazıyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Pueblo polisi, taksi şoförünü cinayet şüphesiyle gözaltına aldı. Bir başka protestocunun elindeki pankartta, "Ölüm onarılamaz" yazılı.

Fotoğraf altı yazısı,

Protestolara binlerce kadın destek verdi. "Benim bedenim. Benim kararım. Hayır diyorum!" ve "Evde, okulda ya da işte özgür olmak istiyorum" gibi sloganlar dikkat çekti.

Fotoğraf altı yazısı,

Meksika'daki Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü'nün araştırmasına göre, ülkede her gün beş kadın öldürülüyor

Fotoğraf altı yazısı,

Araştırmalar, Meksika'da 15 yaş ve üstü kadınların 'yüzde 60'tan fazlasının' bir şekilde şiddete maruz kaldığını gösteriyor.