Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani: Referanduma gidiyoruz, tehdit olmadığımızı kanıtladık

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Telif hakkı EPA
Image caption Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani

Batılı güçlerin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKYB) bağımsızlık referandumunu ertelemesi için Bağdat'la anlaşması yönündeki çabalarına karşın IKYB Başkanı Mesud Barzani, referandumun yarın yapılacağını açıkladı.

Başkent Erbil'deki basın toplantısında konmuşan Barzani, "Türkiye'ye ve uluslararası topluma, istikrarı tehdit etmediğimizi kanıtladık" dedi.

Bazı Batı ülkeleri ve Birlemiş Milletler temsilcileri, referandumdan vazgeçilmesi yönünde son günlerde Erbil ve Bağdat'a yeni öneriler sundu.

Erbil'den bir heyet de Cumartesi erken saatlerde Bağdat'ta görüşmelere başladı.

Öte yandan Türkiye ve İran referanduma karşı Erbil'e yönelik politikalarını sertleştirdi.

Bütün bu gelişmeler referandumun ertelenmesi ihtimalini son ana kadar gündemde tutarken Barzani son basın açıklamasında da geri adım atmadı.

Bu son açıklama sonrası referandumun ertelenme olasılığının hemen hemen tamamen ortadan kalkmış oldu.

Toplantıda, yerel, bölgesel ve uluslararası basından birçok gazetecinin sorularını yanıtlayan Barzani'nin keyifli olduğu ve yer yer espriler yaptığı dikkat çekti.

'Bağdat'la görüşmeler bir iki yıl sürebilir'

Irak'ın demokratik değil mezhepçi bir devlet olduğunu iddia eden Barzani, referandumda çıkacak sonucu hayata geçirmeden önce Bağdat yönetimi ile görüşmeler yapacaklarını belirtmekle birlikte, "Ancak Bağdat'la asla, başarısız olmuş bir ortaklığı yeniden müzakere etmeyeceğiz" diye konuştu.

Barzani, "Bundan sonra Bağdat ile olan diyalogumuz iyi bir komşu olmak esasında olacak" dedi.

IKYB lideri, referandumun sınırları çizmeyeceğini, referandum sonrası Bağdat'la müzakerelerin başlayacağını ve bunların bir iki yıl süreceğini belirtti.

Image caption IKBY

Ankara ve Tahran'a dostluk mesajı

Barzani'nin açıklamasında Türkiye ve İran'la ilgili konuşurken, referanduma karşı çıkan bu ülkeleri eleştirmemeyi tercih etmesi de dikkat çekti.

IKYB lideri, "İran ve Türkiye ile dostuz. Onlara dostluk elini uzatıyoruz. İran ve Türkiye dostluğu geri çevirse de biz onlara dostluk elini uzatmaya devam ederiz" dedi.

Barzani, Türkiye'nin IKYB sınırındaki askeri tatbikatıyla ilgili soruya yanıt verirken, tatbikatın Türkiye sınırları içinde yapıldığını, bunun Türkiye'nin hakkı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin kendileriyle sınırı kapatmamasını umduklarını, karşılıklı ticaretin iki tarafın da çıkarına olduğunu söyledi.

İran'ın hava sahasını IKBY'den kalkan uçaklara kapattığına dair soruyu yanıtlarken ise bunun İran'ın meselesi olduğunu belirtti.

Türkiye ve Irak'tan 'Tanımıyoruz' açıklamaları

Cumartesi gün içinde Bağdat referandum sonuçlarını tanımayacağını yinelerken Ankara'dan ise 'Referandum yok hükmündendir' açıklaması geldi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, "Referandum sonuçlarını tanımayacağız. Irak'ın birliğini ve vatandaşların güvenliğini korumak için gereken adımları atacağız" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ise, "Türkiye'nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumlar, asla Türkiye tarafından hoş görülemez" dedi ve ekledi:

"Kuzey Irak'ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir".

Telif hakkı Reuters
Image caption İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'da bir askeri geçit törenini izliyor (Arşiv)

İran hava sahasını kapattı

İran ise hava sahasını IKBY'den kalkan tüm uçaklara kapattı. Ayrıca ülkeden IKBY'ye yapılan tüm uçuşları da durdurdu.

Tahran yönetimi bu kararı Irak'ın istediği üzerine aldığını açıkladı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Husrevi, "İran'dan Süleymaniye ve Erbil kentlerine ve aynı zamanda hava sahanlığımızdan Irak Kürdistan Bölgesine doğru uçuşlar durdurulmuştur. Referandumun yapılması halinde kara sınırları da kapatılacaktır" dedi.

Bu arada erken saatlerde açıklama yapan IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise referandum için tüm hazırlıkların tamamlandığını ve yarının resmi tatil ilan edildiğini duyurdu.

Referandumda oy verme işlemi yerel saatle sabah saat 08.00'de başlayacak.İlgili Konular