Iraklı Kürtlerin referandumunda bağımsızlığa destek yüzde 92 çıktı

Kerkük'te referandum kutlamaları Telif hakkı AFP

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Pazartesi günü yapılan bağımsızlık referandumunun ilk resmi sonuçlarını açıkladı. Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu tarafından Erbil'de düzenlenen basın toplantısında, sandığa gidenlerin yüzde 92,7'sinin 'Evet' oyu verdiği belirtildi.

Seçime katılan kişi sayısı 3,3 milyon, katılım oranı da yüzde 72,61 oldu.

Iraklı Kürtler, Bağdat yönetimi, bölge ülkeleri ve ABD başta olmak üzere bazı Batılı devletlerden gelen çağrı ve uyarılara rağmen, Pazartesi günü sandık başına gitmişti.

Irak Başbakan Haydar İbadi, bağımsızlık referandumunun meşru olmadığını söyleyerek sonuçların iptal edilmesini istiyor. IKBY Başkanı Mesud Barzani ise, merkezi hükümete "tehdit etmek yerine diyaloğun kapılarını açması" çağrısı yapıyor.

Telif hakkı Getty Images

Türkiye Cuma günü uçuşları durduruyor

Dışişleri Bakanlığı ise, Irak'a seyahat edecek ya da bölgede bulunan Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik uyarısını yinelerken, IKBY kontrolündeki tüm sınır kapılarının ve havalimanlarının da merkezi hükümete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu ise, Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün aldığı karar uyarınca Türkiye'den Erbil ve Süleymaniye'ye yapılacak uçuşların Cuma günü itibariyle askıya alınacağını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, "Bu durumda Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından ülkemizden Erbil ve sülemaniye'ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin anılan tarihten itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktır" denildi.

Açıklamada, uçuşların askıya alınacağı Cuma günü TSi 18.00'e kadar gerçekleştirilecek uçuşların kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi.

İbadi, bölgedeki havaalanlarının denetimini merkezi yönetime devretmeleri için üç gün süre vermiş, Erbil yönetimi ise 'uçuş yasağı' kararını tanımayacaklarını açıklamıştı.

Çarşamba günü yeniden ultimatom veren Bağdat'taki merkezi hükümet, bölgesel yönetimin başkenti Erbil'deki yabancı temsilciliklerin kapatılması çağrısı yaptı.

Irak Parlamentosu'nda alınan bir kararla, İbadi'ye anayasal statüsü tartışmalı olan Kerkük'teki petrol sahalarını kontrol altına almak için asker gönderme yetkisi de verildi.


İlgili Konular