Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e bütün uçuşlar iptal edildi

Başbakan Binali Yıldırım Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye'den Süleymaniye ve Erbil'e yapılan bütün uçuşların süresiz olarak iptal edildiğini açıkladı.

Çanakkale'de gazetecilere konuşan Yıldırım, "Türkiye olarak hem THY hem de özel şirketlerimiz seferleri durduruyor. Orada mağdur olanlar varsa onlar için özel uçak gönderilecek. Türkiye'nin bu konuda şakası olmadığını anlamalılar" dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumunu tanımayan Bağdat yönetimi de bugün bölgeye ve bölgeden yapılacak tüm uçuşları askıya alacak.

Kürt yetkililer kararın yasadışı ve anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. IKBY'ye göre "Kürt ulusu topluca cezalandırılıyor".

Neredeyse bütün havayolu şirketleri Bağdat yönetiminin talebi üzerine bugün Erbil ve Süleymaniye'ye uçuşlarını askıya alacak.

Yasağın uygulamaya konmasının ardından sadece Lufthansa ve Avusturya Havayollarının uçuşlarını sürdüreceği bildiriliyor.

Ancak bir Lufthansa Havayolları sözcüsü bugün yaptığı açıklamada uçuşlarını iptal etmek zorunda kalıp kalmayacaklarını araştırdıklarını söyledi.

Lufthansa Havayolları her Cumartesi, Avusturya Havayolları ise her gün Erbil'e sefer düzenliyor.

Telif hakkı Getty Images

IKBY'ye ve bölgeden yapılacak Irak içi uçuşlar ise sürecek. Bu nedenle yasağın Bağdat Havaalanı'ndaki trafiği artırması bekleniyor.

IKBY yönetimi ise Irak hükümetinin kararını değiştirmek için yasal başvuruda bulunacağını açıkladı.

IKBY: Sınır kapılarının kontrolünü devretmeyeceğiz

Pazartesi günü yapılan bağımsızlık referandumunda oy kulananların yüzde 92'si bağımsızlığa destek vermişti.

Uçuş yasağı ise Bağdat'ın Erbil'e yönelik ilk yaptırımı.

Irak hükümeti sınır kapılarının kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a devrini istemiş, IKBY bu talebi reddetmişti.İlgili Konular