Las Vegas saldırısı hakkında şu ana kadar tüm bilinenler

LAS VEGAS GRAFIK

ABD'nin Las Vegas kentinde 58 kişinin yaşamını yitirdiği, 500'den fazla insanın yaralandığı saldırıyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Polis, 64 yaşındaki şüpheli Stephen Paddock'un saldırı planı üzerinde uzun zamandır çalıştığını gösteren bazı bulgulara ulaşıldığını açıkladı.

Soruşturma, Paddock'ın saldırıyı gerçekleştirme nedenlerine odaklanıyor.

Las Vegas Şerifi Joseph Lombardo, düzenlediği son basın toplantısında, Paddock'un tuttuğu otel odasının içine ve dışındaki koridora çok sayıda kamera yerleştirdiğini açıkladı.

Lombardo, Paddock'ın bu kameralar sayesinde güvenlik güçlerinin kendisinin yerini tespit edip etmediklerini izlediğini söyledi.

Lombardo, "Bu kişinin çok hazırlıklı olduğu görülüyor. Bunu, kullandığı silahların türü ve odadaki mühimmatın miktarından anlamak mümkün. Saldırı öncesinde en ince ayrıntısına kadar planlama yapmış" dedi.

Las Vegas'ta neler yaşandı?

Las Vegas'ta düzenlenen country müzik festivali kapsamında, Pazar gecesi bir açık hava konseri yapılıyordu. Festivale, yaklaşık 22 bin katıldığı tahmin ediliyor.

İlk silah sesleri yerel saatle 22.00'de (TSİ 08.00) duyuldu ve saldırı 11 dakika sürdü.

Saldırganın, konser alanının hemen yanında bulunan Mandalay Bay Oteli'nin 32'nci katında tuttuğu odadan kalabalığın üzerine ateş açtı ve odada polis tarafından yakalanmadan kısa bir süre önce de intihar etti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Las Vegas saldırısı

Görgü tanıkları, yüzlerce atış yapıldığını ve otomatik silah sesi duyduklarını aktarıyor.

Silah seslerinin duyulmasının ardından alandan kaçmaya ya da olduğu yerde saklanmaya çalışanlar nedeniyle büyük bir panik yaşandığı anlaşılıyor.

Las Vegas polisi, başka noktalarda da saldırı olduğuna dair yapılan ihbarların asılsız çıktığını açıkladı.

Telif hakkı AFP
Image caption Saldırganın bulunduğu söylenen odanın camlarının kırık olduğu görülüyor

Polis, Paddock'un intihar ettiğini açıkladı. Saldırının ardından yapılan ilk yorumlarda, polis tarafından vurulduğu söylenmişti.

Paddock'un geçmişine ait herhangi bir suç kaydı bulunmuyor.

Yetkililer, Paddock'un otele 28 Eylül Perşembe günü giriş yaptığını söylüyor

Paddock'un otel odasında, 23 silah ele geçirildi. Ayrıca evinde yapılan aramada da çok sayıda silah ve patlayıcı malzeme bulundu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, aramalarda Paddock'a ait olduğu sanılan toplam 47 silah ele geçirildi.

Boston 25 News, otel odasında bulunan ve saldırıda kullanılan silahların görüntülerini yayınladı.

Telif hakkı BOSTON 25 NEWS

Saldırgan hakkında neler biliniyor?

Emekli bir muhasebeci olan ve yakınları tarafından maddi durumu iyi olarak nitelendirilen Paddock, Nevada eyaletindeki Mesquite kentinde yaşıyordu.

Yetkililer, Paddock'un pilot brövesi ve avcılık lisansı olduğunu, suç kaydının bulunmadığını söylüyor. Ayrıca akli dengesinin bozuk olduğuna dair de herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Erkek kardeşi Eric Paddock, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Neden böyle bir şey yapmış olabileceğine dair hiçbir fikrimiz yok. Kahrolduk. Şok içisindeyiz. Kurbanların yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de saldırıyı kendisinin düzenlediğini açıkladı ancak bununla ilgili herhangi bir kanıt ortaya koymadı. Örgütün açıklamasında, "Las Vegas saldırganı, birkaç ay önce din değiştirerek, Müslüman oldu" denildi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise uluslararası terör örgütleriyle şüpheli arasında herhangi bir bağın tespit edilemediğini açıkladı.

Polis, Paddock'un kız arkadaşı 62 yaşındaki Marilou Danley ile de temasta olduklarını açıkladı. Danley, Filipinler'de bulunuyor.

Eric Paddock, babaları Patrick Benjamin Paddock'un banka soyguncusu olduğunu, bir zamanlar FBI'ın en çok arananlar listesinde yer aldığını ve bir defasında da hapisten kaçtığını söyledi.

Saldırıda kaç kişi hayatını kaybetti?

En az 59 kişi yaşamını yitirirken, 527 kişi de yaralandı.

Başkan Trump saldırıyla ilgili ne dedi?

ABD Başkanı Donald Trump, saldırının ardından Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi. Trump, saldırıyı "şeytani bir eylem" olarak nitelendirdi.

Trump ayrıca, Las Vegas polisine de can kaybının artmasını önlediği için överken, "mucizevi" bir hızla harekete geçtiklerini söyledi.

Telif hakkı Getty Images

Trump basın toplantısından önce de Twitter üzerinden attığı mesajda, kurban yakınlarına başsağlığı dilemişti.

Trump, Salı günü yaptığı açıklamada ise bu saldırının silah edinme yasalarının değiştirilmesini "şu aşamada" gündeme getirmeyeceğini söyledi.

Trump, ayrıca Paddock'u "hasta ve deli bir adam" olarak nitelendirdi.

Kurbanlar kimler?

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri henüz açıklanmadı.

Ancak CBC News, kurbanlardan birinin Kanada'dan 23 yaşındaki Jorban McIldoon olduğunu bildirirken, The Jackson Sun gazetesi de Tennesseeli hemşire Sonny Melton'ın da hayatını kaybettiğini duyurdu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Jessica Klymchuk

Ayrıca, Las Vegas emniyetinden bir polis memurunun da hayatını kaybedenler arasında olduğu belirtiliyor.

Reuters da kurbanlardan birinin 28 yaşındaki Jessica Klymchuk olduğunu bildirdi.