Irak Başbakanı İbadi, 24 saatlik ateşkes ilan etti

Kerkük'ün hemen dışındaki Dibis petrol tesisleri Telif hakkı Reuters
Image caption Kerkük'ün hemen dışındaki Dibis petrol tesisleri hükümet güçlerinin eline geçen alanlar arasında

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, ülkenin kuzeyinde konuşlanan Kürt güçlere yönelik 24 saatlik bir ateşkes ilan etti.

Askeri operasyonları askıya alma kararının Kürt bölgesi ile sınıra, Iraklı askeri güçlerin barışçıl bir şekilde konuşlanması için alındığı belirtildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir yetkili ise daha önce peşmerge ile Irak merkezi hükümetine bağlı güçler arasında bugün başlayan fiili ateşkese uyulduğunu söylemişti.

Bugün IŞİD'e karşı ABD koalisyonu içinde yer alan taraflar arasında bir ateşkes anlaşmasına varıldığı açıklanmıştı.

ABD'den ateşkes açıklaması

ABD askeri koalisyonunun Bağdat'taki basın sözcüsü Albay Ryan Dillon, IKBY'ne yakın Rudaw televizyonuna verdiği demeçte on gün süren çatışmalardan sonra ateşkesin ülkenin kuzeyindeki bütün cepheleri kapsadığını söyledi.

Dillon, ateşkesin uzatılması ve kalıcı kılınması ile bütün tarafların yeniden IŞİD ile savaşa odaklanması için diyalogu teşvik ettiklerini kaydetti.Hükümete bağlı ordu birlikleri ve Şii Haşdi Şabi milisleri Irak merkezi hükümetinin itirazlarına karşın Kürdistan bölge yönetimi tarafından 25 Eylül'de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra 16 Ekim'de başlattıkları bir harekatla statüsü tartışmalı bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmişlerdi.

Irak güçlerinin harekatının statüsü tartışmalı bölgelerin yanısıra sınır kapıları ve belli başlı petrol tesislerinin de Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçlerinden alınmasını hedefliyordu.

Tartışmalı bölgeler arasında belki de en önemli görülen Kerkük civarı ve kent merkezi 16 Ekim günü fazla bir direniş yaşanmadan Irak güçlerine bırakılmış, en şiddetli çatışmalar ise peşmergenin Türkiye ve Suriye sınır geçişleri ile bölgenin petrol ihracatında kilit önemdeki bir tesisi savunduğu kuzey batıda yaşanmıştı.

İlgili Konular