Trump'ın eski kampanya danışmanına vergi kaçırma suçlaması

Paul Manafort Telif hakkı Reuters
Image caption Manafort, FBI merkezine gitmek üzere yola çıktığında görüntülendi.

ABD Başkanı Başkan Donald Trump'ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort'a Ukrayna'daki faaliyetleri kapsamında ABD'de vergi kaçırma suçlaması yöneltildi.

Manafort ve iş ortaklarından biri olan Rick Gates'e yöneltilen 12 farklı suçlama arasında kara para aklamak için komplo kurmak da var.

Bunlar, Rusya'nın ABD'deki seçim kampanyasına müdahalesi iddialarına yönelik soruşturmada yöneltilen ilk ithamlar oldu.

Manafort ve avukatı Washington'daki FBI merkezine gitmişti.

Rusya ile ilgili yalan söylediğini itiraf etti

Bu arada, Trump'ın bir başka danışmanı ise Rusya'yla bağlantıları konusunda yalan söylediğini itiraf etti.

George Papadopoulos, adı açıklanmayan ve Ruslar'ın Trump'ın seçimlerdeki rakibi Hillary Clinton'ın "kirli çamaşırlarına sahip olduğunu" söyleyen ülke dışından bir akademisyenle görüşmeleri konusunda FBI ajanlarına yalan söylediğini kabul etti.

Telif hakkı Twitter/@GeorgePapa19
Image caption Papadopoulos says he was told the Russians possessed "dirt" on Hillary Clinton

Böylelikle Papadopoulos'un Trump'ın seçim kampanyası için danışman olduğu sırada Rus hükümetiyle bağlantısı olan kişilerle görüştüğü ortaya çıktı.

Beyaz Saray ise Papadopoulos'un rolünün sınırlı olduğunu ve gönüllü pozisyonunda fazla bir etkisinin olmadığını açıkladı.

Ancak Papadopoulos'un yukarıda görülen fotoğrafta Trump ile aynı karede gözükmesi (soldan üçüncü) Trump'ın etrafındaki Rusya ile ilgili çemberin daraldığını gösteriyor.

'Aldıkları paraları saklamaya çalıştılar' suçlaması

Manafort ve Gates'e getirilen suçlamalar ise Trump'ın kampanyasıyla ilgili değil. Suçlamalar ikilinin Ukrayna'daki iş anlaşmalarından aldıkları paraları saklamaya çalışmaları konusunda.

Eski FBI Başkanı Robert Mueller, özel savcı olarak Rusya ve Trump'ın seçim kampanyası arasındaki ilişkileri inceliyor.

Kremlin yönetimi de, Trump cephesi de iddiaları reddediyor.

Özel Savcı Mueller ve ekibi, soruşturma kapsamında eski ve hala görevde olan Beyaz Saray yetkilileriyle kapsamlı görüşmeler yaptı.

Trump'a göre soruşturma 'cadı avı'

68 yaşındaki Manafort, 1976'daki Gerald Ford kampanyasından bu yana, bazı Cumhuriyetçi Partili başkan adaylarının seçim kampanyalarında göre yaptı.

Paul Manafort, Ukrayna'daki bazı Rus yanlısı gruplarla ilişkileri olduğu suçlamasının ardından Trump Kampanyası'nın müdürlüğünden istifa etmişti.

İddiaları reddeden Manafort, Trump'ın rakibi Hillary Clinton'a zarar verecek bilgiler vaat eden bir Rus avukatla buluşmada da hazır bulunmuştu.

Amerikan istihbarat örgütleri, Rus hükümetinin Trump'ın seçimi kazanmasına yardımcı olmaya çalıştığı sonucuna zaten varmıştı.

Ancak Başkan Trump, Rusya'yla işbirliği iddialarını kesin bir dille redderken, soruşturmayı "cadı avı" diye tanımladı.İlgili haberler