İspanya: Görevden alınan Katalan bakanlardan sekizi tutuklandı

Görevden alınan Katalan Özerk Bölgesi'nin bakanları bugün mahkemeye gelirken

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Görevden alınan Katalan Özerk Bölgesi'nin bakanları bugün mahkemeye gelirken

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Katalonya Özerk Bölgesi hükümetinde yer alan ve bağımsızlık referandumuna destek verdikleri için görevden alınan bakanlardan sekizinin tutuklu yargılanmalarına karar verdi. Bakanlar "isyan", "ayaklanmaya teşvik" ve "kamu kaynaklarının kötüye kullanmak" ile suçlanıyordu.

Tutuklananlar arasında eski Katalonya Başkan Yardımcısı Vekili Oriol Junqueras, İçişleri Bakanı Joaquim Forn, Dışişleri Bakanı Raül Romeva ve Adalet Bakanı Carles Mundo da bulunuyor.

Yerel parlamentodaki bağımsızlık oylaması öncesi istifa eden eski Katalonya Ticaret Bakanı Santi Vila ise tutuksuz yargılanacak.

Mahkeme eski bakanlara, "İspanya'ya zararları" nedeniyle 6,2 milyon euro ödemeleri için 3 gün süre verdi.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Mahkeme binasının önünde Katalan liderleri destekleyen ve protesto eden gruplar toplandı

Katalan lider Puigdemont için AB çapında tutuklama emri talebi

Öte yandan başsavcılık, Madrid hükümeti tarafından Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlığı görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Carles Puigdemont ve diğer dört Katalan lider için Avrupa çapında tutuklama emri çıkarılmasını istedi. Talep, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeyi kapsıyor.

Beş Katalan siyasetçi bugün Madrid'deki duruşmaya katılmamışlardı.

Carles Puigdemont, İspanya'ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti.

Puigdemont'un avukatı da, Katalan liderin mahkemeye gelmesi için "ortamın uygun olmadığını" söyledi.

Kaynak, Reuters

İspanya basınında beş kişiden bazılarının video bağlantısı yoluyla ifade vermek istediğine yönelik haberler yer alırken, Puigdemont'un avukatı Reuters haber ajansına müvekkilinin İspanyol ve Belçikalı yetkililerle işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Puigdemont ise bugün öğlen saatlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir kafede görüntülenmişti.

Anayasal kriz

İspanya, Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanan referandumun buna rağmen düzenlendiği 1 Ekim'den beri anayasal bir krizle karşı karşıya.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya'nın özerk yönetimini askıya alma kararının meclisten çıkmasını sağlamış, Katalonya'nın bölgesel meclisini lağvederek 21 Aralık'da yeni seçim yapılmasını kararlaştırmıştı.

Bu, Katalan siyasetçilerin mecliste bağımsızlık kararı almasının ardından gelmişti.

Katalan hükümeti, referandumda seçmenlerin yüzde 43'ünün sandığa gittiğini ve bunların yüzde 90'ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını açıklamıştı.