Teksas'ta kilise saldırısı: 'Yalnız saldırgan 26 kişiyi öldürdü'

Olay yeri

Kaynak, Reuters

ABD polisi, Teksas Eyaleti'ndeki bir kilisede bir saldırganın tek başına düzenlediği saldırıda 26 kişiyi öldürdüğünü, 20 kişiyi de yaraladığını açıkladı.

Texas Kamu Güvenliği Bölgesel Direktörü Freeman Martin, saldırganı 20'lı yaşlarının başındaki beyaz bir erkek olarak tanımladı. Saldırganın tamamen siyah giyindiği ve hücüm yeleği bulunduğu kaydedildi. Yetkililere göre saldırganda bir saldırı tipi tüfek de vardı.

Martin, saldırganın kilisenin dışında ateş açmaya başladığını ve daha sonra kilisenin içine girip ateş açtığını söyledi. Kurbanların yaşlarının 5 ila 72 arasında değiştiği bildirildi.

Bir vatandaşın "tüfeğini alıp, araçla kaçan saldırgana ateş ettiğini" belirten Martin, vatandaşın saldırganı takip ettiği aracına çarpıp durdurduğunu anlattı. Polisin saldırganı aracında ölü bulduğu belirtilirken, bunun açılan ateşle mi yoksa saldırganın kendisini vurmasıyla mı olduğu henüz bilinmiyor.

ABD medyası saldırganın 26 yaşındaki Devin P Kelley olduğunu bildirirken, polis henüz şüphelinin kimliğini doğrulamadı.

Bir kasaba sakini kilisedeki ayine genelde yaklaşık 50 kişinin katıldığını söyledi. Ölenler arasında çocukların da olduğu belirtiliyor.

FBI olay yerinde

Polis ile birlikte Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri de olay yerinde inceleme yapıyor.

Saldırganın, olayı gerçekleştirme nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Yurtdışı gezisindeki ABD Başkanı Donald Trump, Japonya'dan attığı twette olayı takip ettiğini belirtti.

San Antonio'daki yerel gazetenin muhabiri Max Massey, olay yerindeki ailelerin görüntülerini paylaştı.

Massey'nin dinlediği görgü tanıklarının ifadelerine göre, saldırgan birkaç kez silahını yeniden doldurdu.

Ekim ayında ABD'nin Las Vegas kentinde 58 kişinin yaşamını yitirdiği, 500'den fazla insanın yaralandığı saldırıyla ilgili soruşturma devam ediyor.

New York'ta da geçtiğimiz hafta bir saldırı gerçekleşmiş, kent 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıdan bu yana en ölümcül terör saldırısıyla karşılaşmıştı. Saldırıda sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

ABD'de yayınlanan Boston Globe gazetesinin haberine göre, bu yıl ülkede gerçekleşen ve kitlesel silahlı saldırıların sayısı 307'ye ulaştı.