Mısır'da camiye saldırı: '27'si çocuk 305 kişi hayatını kaybetti'

Video altyazısı,

Ülkenin kuzey doğusundaki El Ariş kentinde gerçekleşen saldırı Cuma namazını hedef aldı.

Mısır'daki cami saldırısıyla ilgili savcılık makamından yapılan açıklamada, ölü sayısının 305'e çıktığı duyuruldu. Ülkenin modern tarihindeki en kanlı saldırıyla ilgili konuşan Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah El Sisi, "çok sert bir yanıt" verileceğini açıkladı.

Olayla ilgili yapılan resmi açıklamada saldırının 25 ila 30 IŞİD militanı tarafından gerçekleştirildiği belirtilerek, şu bilgiler aktarıldı:

"DAEŞ bayrağı açan militanlar, cami önünde ve bina çevresindeki 12 pencerede pozisyon aldılar. Otomatik silahlarla cemaate yaylım ateşi açtılar. Elde edilen verilere göre, militanlar camiye 4 araçla geldiler ve Cuma namazına gelenlere ait 7 aracı da yaktılar."

Bir el-Abid kasabasındaki El Rawda Camii'nde öldürülen 305 kişi arasında 27 de çocuk bulunuyor. 128 kişi de hastanelerde tedavi görüyor.

Kamuflajlı saldırganların olaya müdahale için gelen ambulanslara da ateş açtığı bildirildi.

Çatışmalar 2013 yılından bu yana sürüyor

Mısır ordusundan yapılan açıklamada, "terörist hedeflere" hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı.

Devlet televizyonu, hükümetin üç günlük yas ilan ettiğini duyurdu.

Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son yıllarda IŞİD militanlarıyla çatışma halinde. IŞİD 4 yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.

Son saldırıyla ilgili ise henüz bir örgüt sorumluluk almadı.

Analiz - Sally Nabil, BBC Kahire Bürosu: Benzeri görülmemiş bir saldırı

"İslamcı militanlar Sina yarımadasının kuzeyinde yıllardır faaliyet gösteriyor ve esasen güvenlik güçlerini hedef alıyorlar.

Fakat bu kez saldırı ilk defa bir camiye ve içinde Cuma namazını kılan cemaate yöneldi.

Daha önce hiç bir saldırıda yaşanmayan boyutlarda bir can kaybı yaşandı.

Kuzey Sina'da olup bitenler hakkında yıllardır haber karartması uygulanıyor. Devlet medyası da dahil hiç bir medya kuruluşunun o bölgeye gitmesine izin verilmiyor.

Cihatçıların saldırılarının sıklığı, bölgede yürütülen askeri operasyonların etkisi hakkında kuşkular doğuruyor. Ordu zaman zaman Sina'nın farklı yerlerinde bazı başarılar kazandığını ilan eden açıklamalar yayımlasa da bölgede cihatçılarla Mısır ordusu arasındaki çatışmanın yakın bir zamanda sona ereceğine dair hiçbir belirti görünmüyor."

IŞİD şüphesi

Saldırılarını şimdiye kadar daha çok güvenlik güçlerine ve onlarla işbirliği yapmakla suçladıkları sivillere yönelten IŞİD, aynı zamanda Mısırlı Hristiyanların kiliselerine ve hacılarına yönelik eylemlerle Sina'nın dışında da güçlenmeye çalışıyor.

IŞİD'in hedefleri arasında Sufiler de var ve bölgede cihatçılara karşı savaşan Bedevi milislerin aşiret liderlerinden biri, saldırıya uğrayan camiin Sufilerin gittiği bir ibadet yeri olarak bilindiğini söyledi.

Cihatçılar daha önce yaşlı bir Sufi lideri kaçırarak onu büyü ile uğraşmakla suçlayıp başını kesmişler, kaçırdıkları bir kısım Sufi sivili ise 'pişmanlık getirdiğini' söyleyerek serbest bırakmışlardı.

Mısır IŞİD'in yanısıra komşusu Libya'da üslenen El Kaide bağlancılı cihatçılarla da çatışıyor. Ensar ül İslam grubu Ekim ayında Mısır'ın batısındaki çölde kurduğu pusuda 16 polis öldürmüştü.