20 yıl hapis cezası onandıktan sonra zehir içen Bosnalı Hırvat general öldü

Slobodan Praljak Telif hakkı ICTY

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde savaş suçundan 20 yıl hapis cezası aldıktan sonra, zehir olduğunu iddia ettiği bir sıvı içen Bosnalı Hırvat general Slobodan Praljak hastanede öldü.

Mahkeme Sözcüsü Nenad Golcevski "Altı sanıktan biri bugün Lahey'deki hastanede öldü. Praljak cezanın okunmasının hemen ardından bir sıvı içti ve hemen hastalandı. Hastaneye kaldırılıp, yaşama döndürülmeye çalışılmasına karşın hayatını kaybetti" dedi.

Bu arada davanın görüldüğü salon "suç mahalli" ilan edildi.

Hollanda polisi olayı soruşturuyor.

Praljak'ın zehir olduğunu söylediği sıvıyı içmesinden sonra yargıç Carmel Agius hemen oturuma ara vermişti.

Agius'un, "Tamam. Duruşmayı erteliyoruz. Lütfen, perdeleri kapayın. O bardağı da yerinden kaldırmayın" dediği duyulmuştu.

Zanlının avukatı da, sıvının zehir olduğunu doğrulamıştı.

BBC Lahey Muhabiri Anna Holligan, mahkemenin önüne bir ambulans gönderildiğini ve bir helikopterin havada gezdiğini aktarmıştı.

Acil yardım ekiplerinin de hızla binaya girdiği görüldü.

Mostar Köprüsü'nün yıkılması emrini vermişti

Slobodan Praljak, Hollanda'nın Lahey kentinde görülen Bosna'daki savaş ve insanlık suçlarına ilişkin davanın zanlılarındandı.

Praljak, mahkemenin 1992 -1995 yıllarında Bosna'da işlenen savaş suçlarıyla ilgili olarak yargıladığı altı siyasi ve askeri isimden biriydi.

1993 yılında 16'ıncı yüzyıldan kalma Mostar Köprüsü'nün yıkılması emrini verdiği bilinen Praljak, "Bosnalı Müslümanlar üzerinde geri dönülemez yaralar açmakla" da suçlanmıştı


İlgili Konular