New York'taki bombalı saldırının zanlısına 'terör' suçlaması

Bombalı saldırının şüphelisi Akayed Ullah Telif hakkı CBS
Image caption Bombalı saldırının şüphelisi Akayed Ullah

ABD'nin New York kentindeki ana otobüs terminalinde düzenlenen bombalı saldırının zanlısı Akayed Ullah'a "terör suçlaması" yöneltildi.

27 yaşındaki Bangladeşli göçmen Akayed Ullah vücuduna sarılı bomba düzeneğinin patlaması sonucu, ağır yaralanmıştı.

Üç kişi de olaydan hafif yaralarla kurtulmuştu.

New York Polisi, Ullah'ın suç işlemek amacıyla bir silah bulundurmak, terör eylemlerine destek vermek ve bir "terör tehdinde" bulunmak suçlamaları yöneltildiğini duyurdu.

ABD medyasına göre Ullah polise verdiği ifadede, Avrupa'daki Noel saldırılarından etkilendiğini ve metro duvarlarında noel kutlaması posterleri gördükten sonra, otobüs terminalini hedef aldığını anlattı.

New York Times gazetesi, Ullah'ın Suriye ve diğer yerlerde düzenlediği Amerikan hava saldırılarından sonra eylemi planladığını yazdı.

Polis Ullah'ın tek başına hareket ettiğini söylerken, zanlının Brooklyn semtindeki evi arandı.

New York Polisi İstihbarat ve Terörle Mücadele birimi Müdür Yardımcısı John Miller CBS'e yaptığı açıklamada, Ullah'ın mali sıkıntı içinde olduğuna dair bir işaret bulunmadığını ve polisin ya da FBI'ı izleme listesinde bulunmadığını belirtti.

Zanlı hakkında bilinenler

CBS televizyonuna göre Bangladeş'in Chittagong kentinden gelen Ullah annesi, babası ve kardeşleriyle birlikte 2011'de göçmen vizesiyle ABD'ye giriş yaptı.

Bangladeş, Başkan Donald Trump'ın seyahat yasağı koyduğu ülkelerden biri değil.

Brooklyn semtinde yaşayan ve ABD'de oturum hakkına sahip olan Ullah'ın son olarak 8 Eylül'de Bangladeş'e giriş yaptığı belirtildi.

Polis, Ullah'ın elektrikçilik yapan erkek kardeşiyle birlikte yaşadığını, eşi ve çocuklarının ise hala Bangladeş'te olduğunu söyledi.

Bangladeş polisi de Ullah'ın Bangladeş'te herhangi bir sabıka kaydının olmadığını duyurdu.

İlgili haberler