Putin: ABD, Suriye'den Irak'a kaçan teröristleri vurmuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Telif hakkı AFP
Image caption Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Putin ABD'yi, "Suriye'den Irak'a kaçan teröristleri vurmamakla" suçladı, "Bu çok tehlikeli bir durum" dedi.

Suriye savaşının odağındaki göçmen krizine değinen Putin, Türkiye'nin kurduğu mülteci kamplarındaki çok sayıda göçmene destek vermekte zorlandığını ifade etti.

Putin, "Dünyadaki tüm iyi insanlar, bir arada göç sorununa çözüm aramadıkça, herkes bazı sorunlarla karşılaşacaktır. Terörist gruplar yoksul gruplardan kendilerine üye çeker" diye konuştu.

Basın toplantısında bir gazeteci Putin'e, Rusya'nın 2015'te Suriye'de başlattığı operasyonun zaferle sonuçlandığını söylemesine rağmen neden ülkede hâlâ asker bulundurduğunu sordu.

"Suriye'de terörist grupların çoğu yenilgiye uğratıldı. Sahadaki askeri birimlerimiz sayesinde güvenlikle ilgili sorunlar giderildi" diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı teröristlerin Suriye'den Irak'a kaçtığını görüyoruz. ABD daha sonra (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'a karşı kullanmak isteyebileceğini öngörerek onları vurmuyor. Bu çok tehlikeli bir durum."

Telif hakkı AFP

'Trump'ın meşruiyetine zarar vermeye çalışıyorlar'

Basın toplantısında Putin'e, Rusya'nın ABD'de geçen yıl Donald Trump'ın kazandığı başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası ile ilgili sorular da yöneltildi.

Putin, "Bu iddiaları ortaya atanlar Trump'ın meşruiyetine zarar vermeye çalışıyor" dedi.

Rusya lideri Kuzey Kore'nin nükleer statüsünü ise tanımadıklarını söyledi.

Bu konuda tüm taraflara "gerginliği azaltma" çağrısı yapan Putin, ABD'den Kuzey Kore'ye fırlatılacak bir füzenin korkunç sonuçlara neden olabileceğini belirtti.

Putin konuşmasında "Rusya ve Ukrayna halklarının bir olduğunu" da savundu.

Telif hakkı AFP

Bağımsız aday olarak yarışacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, basın toplantısının başında önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde bağımsız aday olarak yarışacağını açıkladı.

Başarıları nedeniyle Rusya'da etkili bir muhalefet olmadığını savunan Putin, "Meydanlarda gürültü yapmakla iktidara gelinmez" dedi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da Dünya Ticaret Merkezi'ndeki basın toplantısına bu yıl 1600'den fazla gazeteci katılıyor.

Basın toplantısı devlet televizyonundan canlı olarak yayınlanıyor.

Putin'in gazetecilerle bir araya geldiği bu basın toplantıları bazı çevrelerce bir "tek adam şovu" olarak nitelendiriliyor.

Bu basın toplantılarının en önemli özelliği, çok uzun olması.

Putin, 2008 yılındaki basın toplantısında 4 saat 40 dakika konuşarak rekor kırmıştı.