Kudüs tasarısı ABD'nin tehdidine rağmen BM Genel Kurulu'nda 128 oyla kabul edildi

BM Genel Kurulundaki oylama sonucu Telif hakkı AFP

Türkiye ile Yemen tarafından hazırlanan ve Birleşmiş Milletler'e (BM) üye tüm devletlere "Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma" çağrısı yapan karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda 128 oyla kabul edildi. Karar bağlayıcı değil.

193 üyeli BM'de yapılan oylamada 9 ülke tasarının aleyhinde oy kullanırken, 35 ülke de çekimser kaldı.

ABD ve İsrail ile bilrikte tasarıya karşı çıkan ülkeler Guatemala, Honduras, Togo, Micronezya, Nauru, Palau ve Marshall Adaları.

Çekimser kalan ülkeler arasında ise Arjantin, Avustralya, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Meksika, Filipinler ve Romanya da var.

Kabul edilen tasarının tam metni şöyle:

"Genel Kurul, (…)

Kutsal Kudüs Kenti'nin özel statüsünü, özellikle de BM kararlarında belirtildiği üzere kentin ruhani, dini ve kültürel boyutlarının korunma ihtiyacını göz önünde bulundurarak,

Kudüs'ün nihai statüsüne BM kararları çerçevesinde yürütülecek müzakereler sonucunda karar verilmesi gerektiğini vurgulayarak,

Kutsal Kudüs Kenti'nin statüsünü, karakterini veya demografik yapısını değiştirme niyetindeki kararların yasal bir etkisi olmadığını, geçersiz olduğunu ve Güvenlik Konseyi'nin kararları doğrultusunda iptal edilmesi gerektiğini tekrar tasdik ederek,

Tüm devletleri BMGK'nın 478 sayılı kararı uyarınca Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınmaya davet eder;

Tüm devletlerin BMGK'nın Kutsal Kudüs Kenti kararlarına uygun hareket etmesini ve bu kararlara aykırı bir eylem veya önlemi tanımamasını talep eder;

Sahada iki devletli çözümü tehlikeye atan negatif trendlerin geri çevrilmesi ile vakit kaybetmeden, Orta Doğu'da Birleşmiş Milletler kararları ve toprak hakkı da dahil olmak üzere Madrid şartnamesini, Arap Barış İnisiyatifi'ni ve Orta Doğu Dörtlüsü Yol Haritası'nı temel alan kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmayı hedefleyen uluslararası ve bölgesel çabaların hızlandırılmasına yönelik çağrısını tekrar eder;

Onuncu acil özel oturumu geçici olarak sonlandırmaya ve Genel Kurul Başkanı'na üye devletlerin talebi doğrultusunda oturumu devam ettirme yetkisi verme kararı alır."

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 'zorbalık' eleştirisi

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebileceklerini söylemişti.

Trump'ın tehdidine karşın kabul edilen tasarının oylanmasından önce, BM Genel Kurulu'nda ilk sözü alan Filistin Dışişleri Bakanı Riad el-Maliki tasarıya destek istedi.

Riad el-Maliki, ABD'nin uyarısına atfen "Bu örgüt şu anda daha önce görülmemiş bir sınavdan geçiyor" dedi.

El Maliki, "Tarih isimleri kaydeder. İsimleri hatırlar ve haklının yanında olan isimleri ve yanlıştan söz edenleri de. Bugün hakların ve barışın arayıcıları bizleriz" diye konuştu.

Telif hakkı EPA
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme kararını "bütün değerlere yönelik bir saldırı" olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu, "Bu toplantıdan önce bir BM üyesi ülke tüm diğer üyeleri tehdit etti. Hepimize 'Hayır' oyu vermemiz gerektiği, aksi takdirde sonuçlarına katlanacağımız söylendi. Bazı üye devletlerin maddi yardımlarla tehdit edilmesi kabul edilemez, bu zorbalıktır. Üye devletlerin oyu satılık değildir" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üye ülkelerin sözleri ve haysiyetinin satılık olduğunu düşünmek etik değildir. Şöyle söyleyeyim: Sindirilmeyeceğiz. Güçlü olabilirsiniz ama bu haklı olduğunuz anlamına gelmiyor."'ABD bugünü hatırlayacak'

ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley ise oylamadan önce yaptığı konuşmada "ABD bugünü hatırlayacak. Oylama, Amerikalıların BM'ye bakışı ve bize BM'de saygısızlık yapan ülkelere bakışımız konusunda bir fark yaratacaktır" dedi.

İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon da ülkesinin asla Kudüs'ten "uzaklaştırılamayacağını" söyledi.

"Genel Kurul'da alınacak hiçbir karar bizi Kudüs'ten uzaklaştıramayacak" diyen Danon, tasarıya destek veren ülkelerin "Filistinlilerin kuklası" olduklarını savundu.

Danon, "Filistin lider kadrosu keyifle izlerken danseden kuklalar gibisiniz. Yalanlara karşı gözleriniz kör, etrafınızı saran manipülasyonların farkında değilsiniz, tıpkı bir kukla" ifadelerini kullandı.

Image caption ABD Başkanı Donald Trump

Kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "yasa dışı" olarak kabul edilmesini amaçlıyor.

Tasarıda Kudüs'ün statüsünün müzakerelerle belirlenmesi çağrısı yapılıyor.

ABD'nin vetosu nedeniyle Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi'nde reddedilen tasarıya Konsey'in diğer 14 üyesi ise destek vermişti.