ABD en çok maddi yardımı hangi ülkelere yapıyor?

BM Telif hakkı Getty Images

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Perşembe günü yapılan oylamada, örgüte üye tüm devletlere "Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma" çağrısı yapan karar tasarısı 128 oyla kabul edildi.

193 üyeli BM'de yapılan oylama öncesinde, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olrak tanıyan ABD Başkanı Donald Trump, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebileceklerini söylemişti.

Türkiye ile Yemen tarafından hazırlanan metin, ABD'nin Kudüs kararını geçersiz sayıyor. Ancak Genel Kurul kararının bağlayıcı niteliği bulunmuyor.

Oylamada 9 ülke tasarının aleyhinde oy kullanırken, 35 ülke de çekimser kaldı.

ABD ve İsrail ile birlikte tasarıya karşı çıkan ülkeler; Guatemala, Honduras, Togo, Micronezya, Nauru, Palau ve Marshall Adaları oldu.

Çekimser kalan ülkeler arasında ise Arjantin, Avustralya, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Meksika, Filipinler ve Romanya da var.

İsrail'in ardından ABD'den en çok yardım alan ülkeler olan Mısır, Ürdün ve Afganistan ise tasarının kabulü yönünde oy kullandı.

ABD'den henüz açıklama yok

Tasarının kabul edilmesinin ardından ABD'den henüz yardımlarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Genel Kurul'un tehditlere rağmen onurlu bir duruş sergilediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2018 bütçesinde dış yardımlar, "Barış ve Güvenlik", "Adil ve Demokratik Yönetim", "Doğrudan Halka Yönelik" ve "Ekonomik Büyüme" başlıkları altında toplanıyor.

ABD'nin bu başlıklar altında en fazla yardım yaptığı ülkeleri derledik: