İsrail iki Türk vatandaşını sınır dışı etti

RABIA Telif hakkı Reuters
Image caption Gözaltına alınan Türkiye vatandaşlarından ikisi, basın mensuplarına önce Mısır'da askeri darbeye karşı protestolar sırasında Müslüman Kardeşler, daha sonra da Türkiye'de AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanılan 'Rabia' işareti yaparak poz verdi

İsrail'de Cuma günü gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan üç Türkiye vatandaşından ikisi sınır dışı edildi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, İsrail polisi Pazar akşamı Türkiye vatandaşları Abdullah Kızılırmak ve Mehmet Gargılı'ya ulaşarak yeniden karakola gelmelerini istedi. Karakola giden Kızılırmak ve Gargılı yeniden gözaltına alınıp sınır dışı edildi.

İsrail polisi, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cuma günü Doğu Kudüs'te bulunan Harem-üş Şerif bölgesinde "yaşanan bir olaydan dolayı" üç Türkiye vatandaşının gözaltına alındığını açıklamıştı.

AA, Cumartesi akşamı çıkarıldıkları mahkemede kefalet karşılığı serbest bırakılan 3 Türk vatandaşından ikisinin Kızılırmak ve Gargılı'nın TSİ 16.20'de THY'ye ait uçağa bindirilerek İstanbul'a gönderildiklerini bildirdi.

Suçlamaları reddettiler

Kızılırmak ile Gargılı'ya, "İsrail polisini darp etmek ve polise mukavemette bulunmak", Koç'a da "kamu düzenini bozmak ve illegal gösteriye katılmak" suçlamaları yöneltilmişti. Kızılırmak, Gargılı ve Koç, suçlamaları reddetmişlerdi.

Uluslararası haber ajanslarının bildirdiğine göre, sosyal medyada dolaşan ve olayla ilgili olduğu iddia edilen bir videoda, Kudüs'ün Eski Kent bölgesinde üzerinde Türkiye bayraklı tişörtler giyen bir grubun polisle çatıştığı görülüyor.

AA'nın haberinde, aynı zamanda Belçika vatandaşı olan Kızılırmak ile Gargılı'nın Kudüs'ü ziyaret etmek için geldiği, Koç'un ise İsrail'de faaliyet gösteren bir Türk inşaat firmasında dört aydır çalıştığı belirtildi.

Müslümanlar için en kutsal yerler arasında bulunan Mescidi-i Aksa ve Kubbet'üs Sahra, Doğu Kudüs'teki Eski Kent'in içinde bulunan Harem-üş Şerif bölgesinde yer alıyor. Muhammed Peygamber'in buradan göğe yükseldiğine inanılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından bölgede prostesto gösterileri sürüyor.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de göstericiler ile İsrailli güçler arasında yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 11 kişi yaşamını yitirdi.