Almanya'da koalisyon çerçeve anlaşması: Türkiye'ye vize serbestisi ve yeni fasıl yok

Angela Merkel ve Martin Schulz Telif hakkı Reuters

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında devam eden koalisyon görüşmelerinde ilerleme sağlandı.

Görüşmelerde resmi koalisyon müzakereleri uzlaşılan çerçeve metninde Türkiye ile vize serbestisi olmayacağı, Avrupa Birliği'yle müzakerelerde yeni fasılların açılmayacağı ve mevcut fasılların da kapatılmayacağı belirtildi.

SPD'nin internet sitesinde yayımlanan çerçeve metnin Türkiye kısmında şu ifadeler yer alıyor:

"Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşumuzdur. Ancak ülkede demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle Türkiye ile müzakerelerde bir faslın kapatılmasını ve yeni bir faslın açılmasını istemiyoruz. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek."

Telif hakkı SPD

Almanya, AB'nin en büyük üyesi. Bir aday ülke ile müzakerelerde yeni bir faslın açılabilmesi ve kapatılabilmesi için ise birliğe üye tüm ülkelerin onayı gerekliyor.

Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakereleri 3 Ekim 2005'te başladı.

Aradan geçen 12 yıldan uzun sürede 35 başlıktan oluşan müzakere fasıllarından şu ana kadar 16'sı açıldı ve sadece bir tanesi kapatıldı.

Müzakere süreci fiilen dururken; hangi fasılların açılacağı ve hangilerinin kapatılması gerektiği konusunda da Ankara ile Brüksel arasında herhangi bir uzlaşma yok.

Merkel: Almanya ve Avrupa için yeni bir başlangıç

Almanya'da ise tarafların resmi koalisyon görüşmelerine geçmeden önce, SPD'nin lider kadrosunun üzerinde uzlaşılan çerçeve konusunda parti üyelerini 21 Ocak'ta yapılacak kongrede ikna etmesi gerekiyor.

Çok sayıda SPD üyesi, Hristiyan Demokrat Parti ile yeniden koalisyona girmenin, 24 Eylül'deki son genel seçimde 1949'dan bu yana en kötü sonucu alan partiyi daha da zayıflatacağından kaygılanıyor.

SPD'nin gençlik kolları başkanı Kevin Kuehnert, parti delegelerini koalisyona karşı oy kullanmaya ikna etmek için bir ülke turuna çıkacağını söylemişti. SPD lideri Martin Schulz ise parti liderlerinin oybirliğiyle çerçeve üzerinde uzlaştığını söyledi ve delegelerinden Başbakan Merkel ile koalisyon görüşmelerine devam etme yetkisi isteyeceklerini söyledi.

Merkel de "Partimize istikrarlı bir hükümet kurmak için görüşmelere başlamayı tavsiye ediyoruz" diye konuştu. Ayrıca, kurmaya çalıştığı hükümetin Avrupa'da yeni bir başlangıç için çalışacağını belirterek ekledi:

"Dünya bizleri beklemiyor, Avrupa'da yeni bir başlangıca ihtiyacımız var. Avrupa için yeni bir başlangıç, Almanya için de yeni bir başlangıç..."

Merkel 24 Eylül'deki son genel seçim öncesi iki dönem ülkeyi SPD ile kurduğu "büyük koalisyon" ile yönetmişti.


İlgili Konular

İlgili haberler